Леонардо ди Каприо в „The Revenant“

Шедьовърът на мексиканския режисьор Алехандро Гонзалес Иняриту „The Revenant" спечели най-много номинации за „Оскар" - 12, от тази за най-добър филм и режисура до тази за главна роля на Леонардо ди Каприо и поддържаща за Том Харди. Претендентите в 24-те категории бяха обявени през миналия четвъртък от режисьорите Гийермо дел Торо и Анг Лий, актьора Джон Красински и президента на Американската академия Шерил Бун Айзъкс. С 10 номинации на втора позиция се нареди „Mad Max: Fury Road", със 7 остана блокбастърът Ридли Скот „The Martian", а с по шест са „Каръл", „Spotlight" и новата творба на Стивън Спилбърг „Bridge of Spies". Изненадващо корифеят на киното не попадна сред номинираните режисьори. Така той се размина с възможността да грабне трети „Оскар" - след „Спасяването на редник Райън" и „Списъкът на Шиндлер". Все пак продукцията ще се бори за най-важната статуетка - за филм на годината.
Биографичната драма „Мостът на шпионите" все пак донесе номинация за сценарий на братя Коен и Мат Чарман. Всъщност всичко е доста близко като послание до „Спасяването на редник Райън" и „Списъкът на Шиндлер". Тук режисьорът отново работи с Том Ханкс, с когото имат зад гърба си шедьоври като „Хвани ме, ако можеш", „Терминалът" и „Спасяването на редник Райън". Ханкс е честният адвокат Джеймс Б. Донован, който в разгара на студената война е нает да защитава заловения съветски шпионин Рудолф Абел, в чиято роля блестящо се превъплъщава Марк Райлънс и неслучайно е номиниран при поддържащите роли. Той трябва да бъде разменен за заловен американски агент в СССР. Принципите нямат място в шпионските игри, а отстояването им донася сериозни главоболия на добрия герой на Ханкс, който с цената на всичко остава верен на себе си. „Чувствам се като чиновник в служба на киното и съм очарован, че Босът, както аз наричам Стивън, ми се обажда от време на време, за да снимам с него. Защото ние правим филми по едни и същи причини - стремеж към автентичност и точност по темите, които засягаме", казва Ханкс за приятеля си Спилбърг. Целият свят знае, че много гениални режисьори никога не са попадали в обсега на Академията - Тим Бъртън, Ларс фон Триер, Брайън де Палма, Дейвид Кроненбърг, Кристофър Нолан, Тери Гилиъм, Пени Маршал, Гийермо дел Торо.
Тази година специалистите дават най-големи шансове на Иняриту за „Завръщането", който вече спечели „Златен глобус", на Джордж Милър за „Лудия Макс" и на Том Маккарти за „Spotlight" - по действителната история на най-стария действащ екип за журналистически разследвания в САЩ към вестник „Бостън глоуб", разкрил потресаващите и укривани от властите размери на педофилията в американската католическа църква. Рейчъл Макадамс и Марк Ръфало са сред претендентите за статуетката за поддържащите роли, а за оригинален сценарий се борят Джош Сингър и Маккарти.
При режисьорите ще се бори и Лени Ейбрахамсън за „Room" по романа на Ема Донахю. Лентата разказва за майка и дете, които няколко години са държани в плен в стая с размери три на три. Статуетката вероятно е в мечтите и на Адам Маккей, режисьор на още една сериозна биографична драма - „The big short" по романа на Майкъл Луис, авторът на „Кешбол". Книгата беше 28 седмици в списъка с бестселъри на „Ню Йорк таймс". Историята проследява четирима финансисти, които предсказват кредитния балон, довел до финансовата криза през 2007-а. Крисчън Бейл пък завоюва номинация за поддържаща роля.
Отново люта битка гори между „главните" мъже. Леонардо ди Каприо, на когото оскарът необяснимо все се изплъзва през годините, се изправя срещу „марсианеца" Мат Деймън. Лео спечели „Златен глобус" за „Завръщането" и беше аплодиран дълго на крака от цялата зала. Разминаването му на косъм със статуетката въпреки адски добрите роли, които прави, често е осмивано в интернет. Но спечелването тази година също никак не е сигурно - номинирани са още Майкъл Фасбендър за „Стив Джобс", който вече месеци получава добри критики за превъплъщението си в технологичния гений, Брайън Кренстън за „Тръмбо" и Еди Редмейн за „Момичето от Дания". Последният грабна златото през миналата година за „Теорията на всичко", но сегашното му изпълнение на първия в света мъж, сменил си пола, е меко казано, майсторско. А и Академията има навика да раздава наградите на мачовци, облекли рокли - за да демонстрира „коректност". Партньорката му в драмата Алисия Викандер също получи признанието на Академията и ще се бори при поддържащите. Нейни конкурентки са Кейт Уинслет за „Стив Джобс" и Дженифър Джейсън Лий за „The Hateful Eight" на Куентин Тарантино.
При жените Кейт Бланшет гледа към третия си „Оскар" за гей драмата „Керъл". Партньорката й Руни Мара също е номинирана при поддържащите образи. Шансовете на Бри Ларсън, която взе „глобус" за „Стая", са много големи. 25-годишната Дженифър Лоърунс е номинирана за пореден път - за „Джой". Драмата за изобретателката на парцала за чистене е на режисьора Дейвид О. Ръсел, чийто „Наръчник на оптимиста" й донесе първия „Оскар" за главна роля през 2013-а. Останалите претендентки в категорията са Сърша Ронан за „Бруклин" и Шарлот Ръмплинг за „45 години".
Роки Балбоа отново може да донесе „Оскар" на Силвестър Сталоун. Слай е номиниран при поддържащите за „Крийд", за който преди дни получи „Златен глобус". В новия филм на Райън Кугър Роки се е отказал от бокса и е собственик на ресторант. Оживление и промяна в живота му внася младият обещаващ боксьор Адонис Крийд - незаконен син на големия противник на Роки на ринга Аполо Крийд. Момчето иска да бъде тренирано от „италианския жребец", но той дълго не се съгласява.
А иначе големият скандал на оскарите тази година е вероятният им бойкот от страна на тъмнокожите артисти. Причината е липсата сред номинираните на дори една „цветна" звезда. По този повод Киноакадемията догодина може да бъде със съвсем нови членове, поне такива сигнали бяха подадени оттам. Което обаче ще е още една крачка към политкоректността и квотният принцип. В крайна сметка, ако един артист не е играл достатъчно добре, независимо какъв цвят кожа има, той не трябва за бъде номиниран само защото принципно ще е политкоректно да попадне в листите...

Най-добър филм
„The Big Short" (САЩ)
„Bridge Of Spies" (САЩ, Германия)
„Brooklyn" (Ирландия, Великобритания, Канада)
„Mad Max: Fury Road" (Австралия)
„The Martian" (САЩ, Великобритания)
„The Revenant" (САЩ)
„Room" (Ирландия)
„Spotlight" (САЩ)
Най-добър режисьор
Алехандро Гонзалес Инариту - за „The Revenant"
Адам МакКей - за „The Big Short"
Джордж Милър - за „Mad Max: Fury Road"
Лени Ейбрахамсън - за „Room"
Том МакКарти - за „Spotlight"
Най-добра актриса
Кейт Бланшет - „Carol"
Бри Ларсън - „Room"
Дженифър Лорънс - „Joy"
Шарлот Рамплинг - „45 Years"
Сьорша Ронан - „Brooklyn"
Най-добър актьор
Браян Карнстън - „Trumbo"
Мат Деймън - „The Martian"
Леонардо ди Каприо - „The Revenant"
Майкъл Фасбендер - „Steve Jobs"
Еди Ридмейн - „The Danish Girl"
Оригинален сценарий
Мат Чарман, Джоел Коен, Етан Коен - „Bridge Of Spies"
Алекс Гарланд - „Ex Machina"
Джош Кули, Пит Доктър, Мег льо Фув - „Inside Out"
Том МакКарти и Джош Сингър - „Spotlight"
Джонатан Херман, Андреа Берлов, С. Лий Савидж - „Straight Outta Compton"
Най-добър чуждоезичен филм
„El abrazo de la serpiente" („Прегръдката на змията") - Колумбия, Аржентина
„Mustang" - Турция
„Saul fia" („Синът на Саул") - Унгария
„Theeb" („Вълк") - Обединени арабски емирства, Катар, Йордания
„Krigen" („Война") - Дания
Най-добър документален филм
„Amy" (САЩ, Великобритания)
„Cartel Land" (Мексико)
„The Look Of Silence" (Дания)
"What Happened, Miss Simone?" (САЩ)
„Winter On Fire" (Великобритания, Украйна)
Най-добър анимационен филм
„Anomalisa" (САЩ)
„O Menino e o Mundo" /„Момчето и света"/ (Бразилия)
„Inside Out" (САЩ)
„Shaun The Sheep Movie" (Великобритания, Франция)
"Omoide no Mânî" /"Когато Марни беше тук"/ (Япония)