Ново проучване установи, че само една алкохолна напитка на ден повишава систоличното кръвно налягане - най-високото число при измерване на кръвното - дори при мъже и жени без съществуваща хипертония.

"Не открихме благоприятен ефект при възрастните, които пият малко алкохол, в сравнение с тези, които не пият никакъв", казва в изявление старшият автор на изследването д-р Марко Винчети, професор по епидемиология и обществено здраве в Университета на Модена и Реджо Емилия в Италия.

Проучването установява, че негативното въздействие на алкохола върху систоличното кръвно налягане продължава да нараства през годините дори при мъжете и жените, които пият по малко всеки ден. Малките количества алкохол също така повишават по-ниското, или диастоличното кръвно налягане, но само при мъжете, според проучването, което е публикувано в понеделник в списание Hypertension.

"Както систоличното, така и диастоличното показание допринасят за (сърдечносъдовия) риск и вървят ръка за ръка, но от двете систоличното кръвно налягане определено е най-важният рисков фактор при възрастните", казва съавторът на изследването д-р Пол Уелтън, председател на катедрата по глобално обществено здраве в Училището по обществено здраве и тропическа медицина към Университета Тулейн в Ню Орлиънс и президент на Световната лига по хипертония.

Кръвното налягане се измерва в милиметри живачен стълб (съкратено mmHg) и се записва като две числа, едно над друго. Според Американската асоциация за сърдечни заболявания горното или систоличното число, което представлява силата на кръвта срещу стените на артериите, когато сърцето се свива, е "основен рисков фактор за сърдечносъдови заболявания при хора над 50 години". Долната диастолична стойност измерва налягането в артериите, когато сърдечният мускул почива между ударите.

Нормалното систолично показание обикновено е 120 mm Hg или по-ниско, но има тенденция да се повишава, тъй като кръвоносните съдове отслабват и се стесняват с възрастта, казва АНА. Нормалното диастолично налягане е под 80 mm Hg, но започва да намалява с възрастта, тъй като артериите губят еластичността си и се втвърдяват, което понякога води до увеличаване на пулсовата честота.

"Алкохолът със сигурност не е единственият фактор за повишаване на кръвното налягане, но нашите открития потвърждават, че той допринася по значим начин", казва Винсети, също така доцент в катедрата по епидемиология в Училището по обществено здраве към Бостънския университет, "Препоръчително е да се ограничи употребата на алкохол, а още по-добре е да се избягва."

В прегледа са анализирани данни от седем проучвания, проведени в Япония, Южна Корея и Съединените щати между 1997 и 2021 г. Проследени са повече от 19 000 души на възраст от 20 до около 70 години, които не са имали предишни диагнози за алкохолизъм, прекомерно пиене, сърдечносъдови заболявания, диабет или чернодробни заболявания в продължение средно на пет години.

Как резултатите от проучването се вписват в предишни изследвания, които показват, че алкохолът може да е полезен за сърцето? Много от по-старите клинични проучвания сравняват хора, които пият малко със сериозни пиячи, а не с тези, които изобщо не пият, казва Уелтън. Освен това е трудно да се оцени ролята на съпътстващите фактори, като например ползите от социализацията по време на събиране за вечеря с консумация на малко алкохол, посочват експерти. От гледна точка на кръвното налягане обаче алкохолът не е препоръчителен.

Според специалистите физическата активност е добър начин за понижаване на кръвното налягане, тъй като подобрява ефективността на сърцето.