сн. Ройтерс
Талибани, действащи в Северна Нигерия, сомалийската групировка „Аш шабаб" (движение на муджахидините), „Ал Кайда" в ислямски Магреб" - това са различните лица на радикалния ислям, който в последните години увеличава лавинообразно влиянието си в страните от региона на Сахел. Мали, Буркина Фасо, Сенегал, Мавритания, Нигер, Чад, Судан, Нигерия и Еритрея - нито една от деветте държави не е пощадена от възхода на световния джихад, който напоследък привлича все повече млади европейци и африканци, живеещи в Европа.
Отвличанията на чужди граждани са всекидневие в страни като Мали и Нигерия. Един от последните случаи от края на ноември е с отвлечени французи. Отговорността пое Движението за единство и джихад в Западна Африка (Муджао), едно от ислямистките формирования, окупирали северната част на Мали. В същото време там действа много активно терористичната групировка „Ал Кайда" в ислямски Магреб". От 5 години нейните бойци, които са
сунити от алжирската Салафистка група за проповед и джихад
зачестиха с отвличанията и убийствата в района на Сахел.
Други групировки, като нигерийското движение „Боко харам", се борят за установяването на ислямска държава „от чист вид". Самото име на групировката в превод от местното наречие означава „образованието по западен модел е грях".
„В Нигерия, Алжир, Мали, Нигер и Буркина Фасо има много терористични групи, които усилено набират нови членове", казва Ханс Хоебек, директор на Програма „Африка" в Кралския институт за международни отношения „Егмонт", базиран в Брюксел. На новопостъпилите се разчита да създадат връзки, трафик, да осигурят добро приемане от местните, допълва експертът.
Терористичните организации се прицелват в млади хора с европейски произход, в африканци, живеещи в Европа, в жители на Пакистан и Африканския рог. „Те се присъединяват или се опитват да влязат в редиците на ислямистките въоръжени групировки, които действат в северната част на Мали. Някои от тях вече са на място, други искат да заминат, трети са арестувани или отблъснати", съобщава АФП, като се позовава на източници от малийските сили за сигурност. По данни на „Ел паис" само в последните месеци
тези групи са наели повече от 2,500 бойци
Младежите се присъединяват към джихада в Мали срещу месечна заплата от 300 евро.
Някои държави като Франция, която е сред най-потърпевшите заради отвличанията на нейни граждани, настояват за военна намеса в Мали, и то още през януари-март 2013 г. Още повече че Франция разполага с военновъздушни сили в Западна Африка, а стотици нейни войници са разположени в Сенегал, Кот д'Ивоар, Чад и Габон.
„Идеята е такава операция да подейства респектиращо", казва Пиер-Кристоф Шатсизавас, специалист по международните връзки за Сахел и Мавритания в Европейската служба за външни работи. Преди три седмици икономическата общност на западноафриканските държави ЕКОВАС реши да изпрати на място 3,300 войници, които ще помогнат на местната армия. В същото време обаче за такава намеса е нужно решение на Съвета за сигурност (СС) на ООН, а генералният секретар на организацията Бан Ки-мун, е изпълнен със съмнения. На 29 ноември той препоръча на СС да одобри в Мали да бъде разположена мисия на Африканския съюз за прилагане на мира, която да се бори срещу ислямистките екстремисти в северната част на страната. В същото време обаче Бан Ки-мун не предложи финансова подкрепа от страна на ООН. Смята се, че войната в региона ще струва над 300 милиона евро.
В изявленията си генералният секретар на ООН внимателно подбира думите си, което показва, че световната организация е все още предпазлива за стартиране на такава операция. Бан Ки-мун изисква съветът да е сигурен, че международните норми ще бъдат спазени преди началото на всяка военна офанзива. След преврата в Мали през март властта в страната е разделена между военни, религиозни лидери и слаби политици, а
обществото е напълно нефункционално
посочва Ханс Хоебек.
В същото време жители на Мали разказват пред в. „Независимая газета", че терористите също се готвят за война. На помощ им се притичат стотици последователи на джихада от Западна Сахара, Судан и регионите, граничещи с Алжир. Терористите заплашват да ликвидират своите заложници, а временният президент на Мали Дионкунда Траоре призова международната общност да се намеси възможно най-бързо.
По думите на Ханс Хоебек, поражението на Муамар Кадафи в Либия „изпрати шокови вълни, които ще продължават да се усещат в региона още дълго време". Експертът смята, че Кадафи дълги години е финансирал радикални организации и е сътрудничил с туарегите, които са се завърнали в района на Мали обучени и добре въоръжени.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун има и други резерви към евентуална военна операция. Преди няколко дни той предупреди за големите рискове, до които военна намеса в Северна Мали ще доведе. В свой доклад, представен пред Съвета за сигурност, Бан Ки-мун заявява, че ако военната операция не бъде подготвена и изпълнена добре, това би могло да утежни и без това нестабилната хуманитарна ситуация в региона.
Продоволствената криза в района на Сахел тази година се утежнява от въздействието на конфликтите в Либия, Кот д'Ивоар и Мали и засяга пряко около 18,7 милиона души, се посочва в документи на Дирекцията за хуманитарна помощ и гражданска защита към Европейската комисия. Заедно с населението в Африканския рог
засегнатите от кризата са 31 млн. души
В Мали ситуацията е допълнително утежнена от началото на годината заради политически сътресения и нападения от въоръжени групи. Заради това над 400 хиляди души са принудени да напуснат домовете си и да се преместят в различни градове или в съседните страни. Един милион деца в района на Сахел страдат от недохранване.
„Сред основните проблеми е водата за пиене и поливане, тъй като 80% от населението зависят от селското стопанство и се издържат от малки ферми", казва Хасан Мамуду, съветник в Комисариата на инициативата 3N на Нигер за справяне с хуманитарната криза. Един от проблемите на европейските институции, ангажирани в борбата с глада в Сахел, е, че не могат да преценят реално какви са нуждите в региона. „Много майки не знаят точно колко деца имат - 5, 15 или 25", казва Сийс Витеброод, който отговаря за Африка в дирекцията за хуманитарна помощ и гражданска защита към ЕК. Някои семейства, за да изхранват децата си, са принудени да събират диви растения или да варят листа от дърветата. Недохранването е сред основните причини за детската смъртност - в Чад на 1000 деца умират 209, в Мали - 191, в Буркина Фасо - 166.
Общата хуманитарна помощ, осигурена от Еврокомисията за региона през тази година, е 807 млн. евро. Работи се и по създаването на глобален алианс за доброволци в региона.
Публикацията е осъществена с помощта на European Journalism Centre
Сахел - савана, простираща се на 2,400 мили от бреговете на Атлантическия океан до Африканския рог. Това е граничната зона в Африка между Сахара на север и по-плодородния район на юг, познат като Судан (да не се бърка със страната със същото име).
Екатерина Терзиева, Брюксел