ЦРУ ще налива средства, за да може вълнестият мамут да бъде съживен. Това ще стане чрез инвестиционна фирма за рисков капитал, наречена In-Q-Tel, финансирана от ЦРУ. Американската разузнавателна агенция е обещала средства на базираната в Тексас технологична компания Colossal Biosciences. Целта й е „да види вълнестия мамут да тресе тундрата още веднъж“ чрез използването на генно инженерство. Освен към вълнестия мамут, Colossal заявява интерес към възкресяването на изчезналия тилацин или тасманийски тигър - торбесто животно, подобно на вълк, изчезнало през 30-те години на миналия век, също и към изчезналата птица додо. Всъщност, ЦРУ се интересува по-малко от тресящи земята мамути и ревящи тилацини, и повече от основната технология за генно инженерство, която Colossal възнамерява да разработи.
Няма как да върнем вълнистия мамут такъв,
какъвто е бил преди десет хиляди години. С помощта на инструменти за редактиране на ДНК учените могат да вмъкнат студоустойчиви характеристики в ДНК последователностите на съвременните слонове. Така ще имаме генетично подобни на вълнестите мамути. Полученото създание не би било мамут само по себе си - по-скоро прокси животно, което прилича повече на слон с характеристики, подобни на мамут. В основата на този процес стои метод за редактиране на гени, наречен CRISPR – генетични „ножици“, които учените могат да използват, за да изрязват, поставят и заменят специфични генни последователности в ДНК на организма.
да запази САЩ крачка пред конкурентните нации,
които може също да се интересува от четене, писане и промяна на генетичен код. Не всички са толкова оптимисти относно използването на инструменти за генно инженерство за съживяване на изчезнали животни. Критиците предупреждават, че дори ако една компания е в състояние да създаде здрав прокси мамут, естественото местообитание на мамута вече не съществува. И дори да съществува, генетичният код не може да научи животно как да вирее в непозната екосистема. Някои учени са на мнение, че парите, изразходвани за проекти за връщане от изчезването, могат да дадат много повече резултати, ако се приложат към опазването на живи животни.