Арестуваният собственик на криптоборсата FTX Сам Банкман-Фрийд е купил почти 7,6% дял в Robinhood, популярното приложение за търговия с акции на българина Влад Тенев, по-рано тази година. Той е финансирал сделката с повече от половин милиард долара, взети назаем от собствения му хедж фонд - организацията, която според прокурорите е действала чрез незаконно насочване на клиентски средства от платформата FTX. В клетвена декларация, която се появи във вторник, Банкман-Фрийд признава, че той и съоснователят на FTX Гари Уанг са взели на заем повече от 546 милиона долара от хедж фонда Alameda Research, които са използвали за закупуване на акции в Robinhood. Уанг се призна за виновен по четири обвинения за измама и заговор, в рамките на споразумение с прокурорите, разследващи срива на FTX. Съдружникът му Банкман-Фрийд е обвинен по осем криминални обвинения, въпреки че отрича съзнателно да е извършил измама.

Той беше арестуван по-рано този месец на Бахамите, където беше базирана FTX, и е екстрадиран в САЩ миналата седмица. Банкман-Фрийд е под домашен арест в дома на родителите си в Калифорния и е планирано да се яви пред федерален съд в Манхатън на 3 януари. Може да получи доживотен затвор, ако бъде признат за виновен. Делът на Bankman-Fried в Robinhood сега е в центъра на отделна, многонационална съдебна битка за активите, свързани с фалиралата крипто империя на FTX. В четири отделни иска са

предявени претенции към приблизително 56 милиона акции на стойност около 450 милиона долара.

Новото ръководство на FTX, което се опитва да си върне средствата на инвеститорите и клиентите на фалиралата платформа, иска да изземе контрола върху акциите от базираната в Антигуа холдингова компания, 90% собственост на Банкман-Фрийд. Самият той претендира за собственост върху тях, търсейки източник на плащане за съдебните си разноски. Поради конкуриращите се искове, FTX подаде молба по-рано този месец до съда по несъстоятелността в Делауеър да запази активите замразени, докато съдът „разреши проблемите по начин, който е справедлив към всички кредитори на длъжниците“. От съдебните документи засега не става категорично ясно дали 546-те милиона долара, използвани за закупуване на дела, включват средства, които прокурорите твърдят, че са били откраднати от клиентски депозити във FTX. Криптоборсата BlockFi, виден крипто заемодател, спря тегленията, след като FTX се разпадна, позовавайки се на значителна експозиция към платформата за търговия. Той подаде молба за банкрут на 28 ноември, малко повече от две седмици след фалита на FTX, Alameda и десетки филиали. BlockFi също съди Банкман-Фрийд за акциите на Robinhood, които BlockFi твърди, че той му дължи, след като Alameda просрочи 680 милиона долара в задължения по обезпечен заем. По-рано този месец главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев каза пред CNBC, че „не е изненадан“, че делът е един от най-ценните активи в счетоводните книги на FTX, тъй като са акции на публична компания. В същото време стана ясно, че от милиардите долари клиентски депозити, които изчезнаха от FTX,

други 200 милиона долара са били използвани за финансиране на инвестиции в две компании,

съобщи Комисията по ценните книжа и борсите, която обвини основателя Сам Банкман-Фрид в „оркестриране на схема за измама с капитал на инвеститори.”

Чрез своето звено FTX Ventures крипто фирмата е инвестирала $100 милиона в Dave през март, финтех компания, която беше публикувана на борсата два месеца по-рано. Другата сделка, която SEC изглежда споменава, е инвестиционен кръг от 100 милиона долара през септември за Mysten Labs. Въпреки че FTX Ventures е извършила десетки транзакции, според PitchBook, инвестициите в Mysten Labs и Dave са единствените две разкрити за по 100 милиона долара, въз основа на документи, публикувани от Financial Times. FTX Ventures беше описан като фонд за рисков капитал на стойност 2 милиарда долара в своето прессъобщение с Dave.