С гол в последната минута Италия изравни на Хърватия за 1:1, това изхвърля Хърватия от Евро 24. Те остават с 2 точки на 3то място в групата. Великолепното попадение в последния момент на Матиа Закани изстреля Италия на елиминациите на Евро 2024.

Италия се класира на второ място след победителите от Испания и ще се изправи срещу Швейцария, докато Хърватия е на ръба на елиминацията. Със само 2 точки е малко вероятно отборът на Златко Далич да се класира като един от четирите най-добри отбора на трето място.

Хърватският полузащитник Лука Модрич стана най-възрастният голмайстор в историята на състезанието с попадението в 55 минута, само 33 секунди след като Джанлуиджи Донарума спаси дузпа на 38-годишния играч. Това изглеждаше достатъчно за неговия отбор, но в 98-ата минута Дзакани нанесе брилянтен удар в горния ъгъл, за да прати Италия напред от така наречената "група на смъртта".

След като получи пет гола в първите два мача, Далич реши да подсили средата на терена, като включи Марио Пашалич и Лука Сучич сред четирите промени. Треньорът също така запази утвърденото трио Лука Модрич, Марсело Брозович и Матео Ковачич, въпреки че те се провалиха при поражението с 3:0 от Испания и равенството 2:2 срещу Албания.

Италия на Лучано Спалети победи Албания с 2:1, но бе доминирана от Испания при поражението с 1:0 и треньорът премина към формация 3-5-2. Хърватия доминираше в началото на мача срещу отбраняващата се Италия.

Давиде Фратези игра с ръка след удар на Андрей Крамарич и след преразглеждане от VAR Хърватия получи дузпа. Донарума изби удара на полузащитника на Реал Мадрид Модрич, но 33 секунди по-късно ветеранът успя да се разпише. Италианският вратар спаси още един прекрасен удар на Будимир, докато Хърватия продължаваше да упражнява натиск.

Модрич беше заменен 10 минути преди края и дори някои от привържениците на Италия аплодираха плеймейкъра, докато нервно гледаха към постоянно напредващия часовник. Хърватия си мислеше, че е продължила напред, но Закани разби сърцата им в осмата и последна минута на продължението.