България и Северна Македония демонстрираха стопляне на отношенията, след като българският премиер Кирил Петков посети Скопие във вторник. Визитата бе по повод 30-годишнината от признаването на независимата македонска държава от България. И двете страни направиха жестове, с които показаха, че са готови да сменят тона.
След срещата между македонския премиер Димитър Ковачевски и българския министър-председател Кирил Петков, проведена на четири очи, стана ясно, че самолетната линия София-Скопие ще бъде реалност - до 30 дни ще има точните специфики, а до 60 дни и ще бъде работеща.
„Имахме много добър и приятелски разговор", каза след разговорите Петков. Часове преди срещата Ковачевски заяви, че е умерен оптимист за вдигане на българското вето върху европейската интеграция на Република Северна Македония, и отново припомни червените линии на Скопие - Република Северна Македония е самостоятелна държава, със свой език и своя идентичност.
Двамата премиери се разбраха, че България ще използва краткото име “Северна Македония" а не само дългото "Република Северна Македония". Двете имена са официално признати, но България отказваше да употребява краткото име, защото то съдържа териториална принадлежност. "Добросъседството ще има вече практически измерени и реални резултати, а не само политически изказвания", каза Петков.
От своя страна правителството на Димитър Ковачевски е изпратило вербална нота до ООН, с която декларира отказ от териториални претенции към България и останалите съседни страни. Досега Скопие отказваше да декларира пред ООН липсата на териториални претенции.
Македонският министър-председател заяви, че заедно с българския си колега ще използват нова енергия, за да се подобрят отношенията между двете страни. Ковачевски подчерта, че македонците и българите са много близки братски народи и подчерта, че ще се финализира и договорът за трансгранично сътрудничество, с което ще бъде отворен граничният пункт „Клепало”.
България и Северна Македония започват и интензивни разговори в петте работни групи: икономика, култура, инфраструктура, евроинтеграция и история. "Всяка седмица ще се случва нещо през следващите 6 месеца”, каза Петков. По програма той ще се види с премиера, президента, шефа на македонския парламент, лидерът на опозицията и българи от Северна Македония. Към края на визитата Кирил Петков обобщи, че днешният ден е протекъл по план - първият резултат бил, че нотата към ООН е изпратена за името на Северна Македония, а вторият - за самолетната линия. "Това е голям жест", заяви Петков.
Езикът на омразата пък ще се контролира лично от македонския премиер, увери Петков. Следващ приоритет е в най-скоро време да има посланик на Северна Македония в София. Българската делегация, в която влизат още министърът на външните работи Теодора Генчовска, министърът на транспорта и съобщенията Николай Събев и заместник-председателят на Народното събрание Кристиан Вигенин, бе приветствана на летището от северномакедонския външен министър Буяр Османи.
Официалната церемония по посрещането бе в Министерския съвет на Република Северна Македония, където прозвуча и българският химн Целта на визитата бе да се възстанови диалогът между двете страни, който бе прекъснат заради серията от избори в България и смяната на правителството в Скопие. По-късно през деня българският премиер Петков представи приложението за диабетици на българската софтуерна компания Scalefocus, което е подкрепено от министерството на здравеопазването на Северна Македония. Приложението е на македонски и албански език и скоро ще бъде и на български. Scalefocus е най-големият български инвеститор в македонския IT сектор. Двамата премиери поднесоха цветя пред паметника на "Св.св. Кирил и Методий" в центъра на Скопие и посетиха новия кореспондентски пункт на Българската телеграфна агенция. Петков се срещна и с президента на Република Северна Македония Стево Пендаровски, но срещата не бе открита за медиите. Следващата среща между представители на двете държави ще се състои на 25 януари в София.
Спорът на София със Скопие отекна в САЩ
Спорът на България със Северна Македония, който пречи на Скопие да започне преговори за членство в ЕС, породи реакции и в САЩ. В Сената се чуха гласове на страната ни да бъдат наложени санкции, ако продължава да е спънка пред европейското бъдеще на македонците. Преди дни републиканският конгресмен Клаудия Тени каза пред редакцията на "Гласът на Америка" за Северна Македония, че е възможно налагане на санкции срещу България заради нейното вето. Два дни по-късно обаче от администрацията на президента Байдън реагираха и обявиха, че Вашингтон не обмисля санкции срещу българското правителство.
„Убедени сме, че правителствата на Северна Македония и България са поели по пътя на конструктивния диалог, което ще помогне да се разрешат своевременно техните различия“, се казва в изявлението на говорителя на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс. В него се посочва още, че Съединените щати силно подкрепят присъединяването на Албания и Северна Македония към Европейския съюз и това ще е от полза за всички страни в региона.
Премиерът Кирил Петков също коментира темата от Скопие и нарече информациите, че САЩ може да наложат санкции на България заради Северна Македония фалшива новина. "Винаги сме мислили, че от някоя велика сила зависи нашата съдба, това не е така, стига толкова. Всичко зависи от нас и от работата, която ще свършим. Това, което днес имаме не е функция от нещо друго, истината, че тези няколко дни дадоха този резултат за развитие на добросъседството", обяви още Петков.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.