Рискът от голям петролен разлив в Балтийско море се е увеличил, след като Русия започна да използва "сенчест флот" от танкери, за да заобикаля ограниченията върху износа на петрол, предупреди финландската гранична охрана. Експертите твърдят, че т.нар. призрачен флот от танкери с непрозрачна собственост или без подходяща застраховка е позволил на Кремъл да продължи да изнася въпреки наложеното от Запада ембарго и ограничението на цените на петрола върху глобалните продажби.

"Със сигурност оценката ни, особено през последната година, е, че съществува повишен риск от произшествие с екологични последици", заяви пред АФП ръководителят на звеното за морска безопасност към финландския щаб на граничната охрана Микко Симола.

Той обясни, че около 70 стари танкера "призраци", всеки от които може да превозва повече от 100 000 тона суров петрол, преминават през Финландския залив всяка седмица. Броят на плавателните съдове, които плават в района, "е приблизително същият или дори по-голям, отколкото преди руското нападение срещу Украйна", каза Симола.

Всички петролни танкери, тръгващи от големите руски пристанища Приморск, Уст-Луга, Висоцк и Санкт Петербург, използват един и същ маршрут през Финския залив, граничещ с Финландия и Естония. Лошото състояние на старите танкери увеличава риска от технически повреди, които могат да доведат до тежък нефтен разлив, особено в условията на плитките води и крехките екосистеми на Балтийско море.

"Друг обезпокоителен фактор е несигурността по отношение на собствеността и застрахователното покритие на корабите", добави Симола, цитирайки държави на флага, които "не са били виждани преди в северната част на Балтийско море", като Камерун, Габон, Джибути, Палау и Белиз.

Предполага се, че тези държави не са запознати с плаването в северните ледови условия, което увеличава риска от екологична катастрофа, каза той. Финландската гранична охрана засили наблюдението на морето малко след пълномащабното нахлуване на Русия и налагането на западните санкции.

"Правим всичко възможно, за да сме постоянно подготвени за дейности по реагиране на морската околна среда, ако има нужда", каза Симола.

В случай на голям нефтен разлив в района на Финския залив, бреговата охрана на съседните държави Естония и Швеция също може да бъде призована за помощ.