Посланикът на Русия в ООН отправи строго предупреждение към западните сили, които смятат да разрешат на Киев да използва ракети с голям обсег, като заяви, че това ще вкара НАТО в пряка война с ядрена сила, предаде АФП.

Киев моли съюзниците си да отменят ограниченията и да му позволят да нанася удари по така наречените от него "легитимни“ военни цели дълбоко в руската територия, като например въздушните бази, използвани от руските самолети при честите бомбардировки над Украйна.

Коментарите на посланик Василий Небензя дойдоха часове преди президентът Джо Байдън да се срещне с гостуващия британски министър-председател Киър Стармър.

Според някои доклади американският лидер е готов да одобри използването от Киев на британски ракети с далечен обсег срещу руски военни цели.

"Ако решението за отмяна на ограниченията наистина бъде взето това ще означава, че от този момент страните от НАТО водят пряка война с Русия. В този случай ще трябва, както разбирате, да вземем съответните решения, с всички последствия от всичко това, които западните агресори ще понесат“, предупреди Небензя колегите си от Съвета за сигурност на ООН.

По този начин той подчерта предупреждението от 12 септмеври на президента Владимир Путин, който заяви пред държавната телевизия, че използването на ракети с далечен обсег срещу Русия би означавало, че НАТО води война с Москва.

"Използването на ракетите би означавало, че НАТО ще бъде пряка страна във военни действия срещу ядрена сила; мисля, че не трябва да забравяте за това", каза Небензя.

Представители на САЩ отговориха, като отново обвиниха Русия, че получава балистични ракети от Иран.

Този месец Русия получи стотици такива ракети от Иран, заяви посланикът на САЩ Робърт Ууд, като добави, че "прехвърлянето представлява драматична ескалация и силно дестабилизиращо развитие, което вероятно ще увеличи страданията на украинския народ“.

Той обвини Северна Корея, че доставя ракети и боеприпаси на Русия, и заяви, че Китай е предоставил на Москва оръжейни компоненти.

„Ясно е, че има спешна нужда да се помогне на Украйна да се защити от ракетни удари - атаки, които подкопават принципите на Устава на ООН и застрашават международния мир и сигурност“, заяви Ууд.