Пленени руски войници и материали в някои медии хвърлиха светлина върху практиките в руската армия, която принуждава младежи да се запишат в редовете й и държи низшите чинове в неведение за предстоящите бойни действия. Изглежда, че редовите войници са били също толкова изненадани от решението на Путин да нападне Украйна, колкото и останалият свят. "Дойче веле" цитира статии на независимия руски вестник "Новая газета" и други медии, в които войници разказват как са били мамени от постъпването си в армията до нахлуването в Украйна. Материалът съдържа подробни разкази на двама руски младежи, които не искали изобщо да стават професионални войници, но се оказали са в крайна сметка в месомелачката в Украйна.

Принудени да служат в армията

Журналистите от "Новая газета" са разговаряли с майката на 23-годишния войник Павел Абрамов, който е участвал в провеждащите се в Беларус военни учения "Съюзна решителност 2022". Всъщност той нямал желание да се присъединява към руската армия. Завършил университета и искал да стане учител по английски и френски език. Но след следването трябвало да влезе в казармата и да изкара военната си служба, която в Русия е задължителна. Веднага получил призовка - въпреки че имал плоскостъпие и не бил в добро здраве. В казармата пък бил принуден да подпише договор с армията. И така станал професионален войник, пише "Новая газета".

По време на военните учения в Беларус Павел се обаждал всеки ден на майка си. На 16 февруари ѝ казал, че маневрите са приключили - четири дни по-рано от планираното. Абрамов обаче така и не се върнал у дома. Продължил да ѝ се обажда и да ѝ разказва как са спали във военни коли, а после в палатки, как маневрите били удължени. Синът споделил и това, че са стигнали още по-близо до границата с Украйна. Майката го успокоявала, казвала му, че западната преса лъже като казва, че предстои нападение. Вечерта на 23 февруари - часове преди Путин да обяви началото на войната - Абрамов се обадил отново: разказал на майка си, че на него и на другите войници им било казано, че били преминали нелегално границата с Беларус и затова вече са "наказателен батальон" и трябва да нападнат украинците.

"Измамиха сина ми" - майката на Павел Аврамов постоянно повтаря тези думи, пише "Новая газета". За последен път той ѝ се обадил в четвъртък сутринта, чували се изстрели и шум от самолети. Оттам нататък майката не знае нищо повече. Заявила пред руския вестник, че се е обърнала към прокуратурата и военните. "Новая газета" разказва и историята на друг млад руски войник - Евгений Ростовцев. Майка му починала, когато той бил малък. Затова към редакцията се обърнала бабата на Евгений, която го е отгледала. Доколкото знам, той е бил принуден по време на военната си служба да подпише договор с армията, казва бабата пред журналистите. "Той получи призовка за казармата през октомври 2020", разказва бабата. Тогава внукът е бил на 18 години. Бил завършил техникум, където придобил квалификация за машинист. "Но той никак не искаше да служи в армията." Направил го само заради парите, защото му обещали много добро заплащане. Това обаче в крайна сметка се оказало лъжа - той получавал много по-малко от обещаното. В началото на януари Евгений се обадил на баба си и ѝ казал, че го пращат на учение в Беларус. Той ѝ звънял веднъж на два-три дни. Последно тя чула гласа му на 22 февруари. Не знае нищо повече за него. Къде е, жив ли е, ранен ли е - въпроси, на които старата жена се надява да намери отговор.

Информационно затъмнение

Украйна откри сайт с информация за загинали там руски войници, но Москва блокира достъпа до тази уебстраница. В Телеграм обаче профилът на сайта все още съществува. Там тутакси попадаш на снимки на паднали войници - без лице, без глава, в снега, пише по темата германският ФАЦ. От Киев информират за над 5800 убити руски войници само до сряда, 2 март. Първите официални данни от Русия бяха съобщени също на 2 март - седмица след избухването на войната. Те гласят: 498 загинали, 1597 ранени, посочва сайтът на германската телевизия АРД. Разминаването между украинските и руските данни е огромно. Валентина Мелникова от помощната организация "Комитет на руските войнишки майки" заявява пред ФАЦ, че сега "голямата задача е да се пишат официални писма - до президента и до военната прокуратура", за да се получи повече яснота. Тя смята, че Русия трябва да обяви примирие, да спре поне за кратко бомбардировките и обстрела, за да може да се направи размяна на пленниците и на телата на загиналите. Така предвижда военното право, чиято конвенция е подписана и от Русия.

ФАЦ отбелязва и това: отношението към войниците, които воюват за Путин в Украйна, противоречи на представата за ефективна армия от патриоти, които поддържат Русия и обратно. Мащабите на налаганата цензура само потвърждават страховете на руското ръководство, че истината за "специалната операция" може да излезе наяве: водещи независими медии като радио "Ехо Москвы" и телевизия "Дождь" бяха спрени. Освен това от началото на войната в руските градове ежедневно се провеждат многохилядни антивоенни демонстрации, а и арестуваният опозиционен лидер Алексей Навални призова към протести.

Оставките в Русия се възприемат като предателство

Същевременно признаците на нервност сред руския елит стават все повече. Приближени на управляващите от сферата на икономиката и финансите, които доскоро са стояли твърдо зад Путин и тайните служби, разказват пред независими журналисти, че за разлика от официалните твърдения, подготовка за санкциите не е имало. Очаквали се само ограничени санкционни мерки - в случай че Путин признае самопровъзгласилите се републики, посочва ФАЦ.

Журналистката Фарида Рустамова пише, че с изключение на един тесен кръг приближени на руския президент никой не очаквал да избухне война. Един "добър познат на Путин" споделя мнението, че в случая с руския президент става дума за "параноя, преминала в абсурд". Стигнало се до "деформация", понеже Путин бил на власт твърде дълго, пише "Дойче веле". И повярвал на министъра на отбраната и на началника на Генералния щаб, че Киев ще падне бързо. А оставки никой не смее да подава. Те се възприемат като предателство, разказва същият източник.