В Българското подворие в Москва, в църквата "Успение на Пресвета Богородица" на Таганка, няма български свещеници. Службите се извършват от четирима руски свещенослужители - протоиерей Владимир Голубцов, свещеник Алексей Себелев, свещеник Алексей Матвеев и дякон Сергей Калабин. Това заяви в профила си във Facebook Милен Вълчев, уредник на Регионалния исторически музей в Хасково.
Милен Вълчев е историк, възпитаник на Великотърновския университет, изучавал история и журналистика в Пензенския държавен университет. Главен уредник на отдел "Нова история" в Регионален исторически музей - Хасково. Мнението му бе цитирано и от специализирания сайт Християнство.бг
Той посочва, че службите в храма се водят на руски език, а празниците се отбелязват според календара на Руската православна църква. По думите му настоятелят на българското подворие - архимандрит Теоктист (Явор Свиленов Димитров) няма право сам да служи нито на български, нито на руски език. Позволено му е да води служби само в изключителни случаи, заедно с руските свещеници в храма, изтъква Вълчев.
Историкът посочва, че Българското подворие няма дори самостоятелна банкова сметка. Даренията за храма се събират чрез банковата сметка на подворието на руския патриарх Кирил, който заедно с българския патриарх Неофит са предстоятели на църквата.
Храмът "Успение на Пресвета Богородица" е предоставен за подворие на Българската патриаршия през 1948 г. На сайта на църквата се посочва, че тя е част от Московската епархия на РПЦ.
Професор Делян Николчев изтъква, че в диоцеза на автокефална православна църква действат само нейните правила. Според него това е причината службите да са от руски свещеници и според руския църковен календар.
По думите му посланик Елеонора Митрофанова се е отказала от реципрочни действия, защото наред с българския представител е трябвало да бъдат изгонени и двама руски свещеници. Така щеше да стане ясно, че "българската църква" в Москва спазва правилата на РПЦ, но руската в София нарушава Устава на БПЦ, добави Николчев.
Напрежението между България и Русия се нажежи през последните дни след решението на страната да експулсира трима духовници, сред които е предстоятелят на Руската църква в София. Според ДАНС свещениците са извършвали шпионаж. В следващите дни се появи спора чия собственост е църквата "Свети Николай Мирликийски" и има ли прави рускоо посолство в България да я затваря. Русия нарече казуса провокация и привика поланика ни в Руската федерация за обяснение. Политици дори призоваха главният прокурор да се заеме с въпроса за собствеността на църква.
В същото време българският патриарх Неофит назначи български свещеници, които да възобновят службата в храма.