Като се имат предвид сериозните последици за здравето от нелекуваните ППИ и фактът, че много инфекции не се откриват и не се съобщават на CDC, тези оценки са от решаващо значение за по-доброто разбиране на огромния обхват на епидемията от ППИ и на това кой е най-засегнат.
Русия обвини САЩ и ЕС, че подкопават регионалната сигурност в Южен Кавказ на фона на нарастващата ангажираност на Запада в арменско-азербайджанския мирен процес, предаде АФП.
Разсеяна от войната си с Украйна и конфронтацията със Запада, Русия видимо губи авторитета си в региона, който смята за традиционно своя сфера на влияние.
САЩ и ЕС поеха водеща роля в мирните преговори между заклетите врагове Армения и Азербайджан, които водиха две войни за Нагорни Карабах.
На пресконференция в Москва заедно с арменския си колега Арарат Мирзоян руският външен министър Сергей Лавров се нахвърли върху Брюксел и Вашингтон, че "налагат своя надзор" върху мирните преговори между Ереван и Баку.
Той обвини Запада в "нескрити опити да подкопае архитектурата на сигурността в региона".
"Виждаме какви цели преследва Западът в Южен Кавказ. Той не ги крие - да откъсне Русия от региона“, каза той.
Арменският министър-председател Никол Пашинян и азербайджанският президент Илхам Алиев проведоха няколко кръга от мирни преговори с посредничеството на Брюксел и Вашингтон.
На 20 февруари ЕС изпрати разширена мисия за наблюдение на нестабилната граница на Армения с Азербайджан.
Забележките на Лавров дойдоха дни след като Пашинян заяви, че се е оплакал на руския президент Владимир Путин от "проблеми" с руските миротворци в Карабах, предупреждавайки за ескалация в размирния кавказки регион.
Ереван, който разчита на Русия като гарант за сигурността, е все по-разочарован от неуспеха на Кремъл да предотврати продължаващата с месеци блокада от страна на Баку на единствената сухопътна връзка между Карабах и Армения.
Той твърди, че блокадата е довела до хуманитарна криза и има за цел да прогони арменците от Нагорни Карабах, което Баку отрича.
Когато Съветският съюз се разпада през 1991 г., етническите арменски сепаратисти в Карабах се отцепват от Азербайджан. Последвалият конфликт отнема живота на около 30 000 души.
Последната арменско-азербайджанска война за Карабах през 2020 г. приключи с прекратяване на огъня с посредничеството на Русия и разполагането на силите на Москва.