Отстъплението на Русия от ключовия договор за контрол на въоръженията е удар по усилията за ограничаване на ядрените запаси, но не повишава непосредствено риска от ядрена война, заявиха експерти. Според тях, че съобщението на президента Владимир Путин, че прекратява сътрудничеството по договора Нов СТАРТ, трябва да се разбира като пореден опит за оказване на натиск върху западните държави, които снабдяват Украйна с оръжия и пари, докато тя се бори с руската инвазия. Бившият президент на САЩ Барак Обама подписа споразумението през 2010 г. с тогавашния президент на Русия Дмитрий Медведев, като САЩ го разглеждаха като част от по-приятелски настроените отношения с Кремъл. След като беше подновено през 2021 г., то трябваше да продължи до 2026 г. Споразумението ограничава бившите съперници от Студената война до максимум 1550 разположени нападателни стратегически бойни глави всяка, което е намаление с около 30% спрямо ограничението, определено през 2002 г., и 800 пускови установки и бомбардировачи - все още достатъчно, за да взривят света многократно.

Путин заяви пред аудитория от политическия елит, че макар Русия да се оттегля от участие в договора, тя всъщност не разваля споразумението.

"Изкуствена кома"

"Новият СТАРТ не е мъртъв, но е в изкуствена кома", каза Емануел Майтре от Фондацията за стратегически изследвания (ФИС), мозъчен тръст в Париж. "Този вид договор функционира на базата на политическа воля, а такава явно не е останала", каза тя пред АФП. Въпреки че Путин е последният лидер, който нанася щети на усилията за контрол на въоръженията и борба с разпространението, той не е първият. През 2002 г. САЩ, по времето на президента Джордж У. Буш, напуснаха Договора за противоракетна отбрана (ДПРО) след 30 години в него. По време на президентството на Тръмп Съединените щати се оттеглиха от ядрената сделка с Иран, от споразумението "Открито небе" за въздушно наблюдение и от Договора за ядрените сили със среден обсег (INF).

Но дори и Путин да изглежда, че е забил още един пирон в ковчега на споразуменията за глобална сигурност, "не бива да драматизираме прекалено", каза Марк Фино, бивш дипломат, а сега заместник-председател на IDN, френска асоциация, насърчаваща ядреното разоръжаване. "Това е начин за оказване на натиск върху Съединените щати и НАТО и част от непроменената стратегия за все по-агресивни заплахи", каза той пред АФП. "Но това не е стратегическа промяна. Руската доктрина все още е същата."

"Поддържане на ниско ниво на страх"

От началото на войната в Украйна Путин намеква за възможна употреба на ядрени оръжия, което предизвиква оживени протести в западните столици. "Имате чувството, че той редовно да повдига този въпрос, за да подхранва своята легитимност и да поддържа ниско ниво на страх в западните страни", казва Майтре. Но тя добави, че "това не означава, че Русия възнамерява да увеличи арсенала си". Споразумението за Нов СТАРТ от известно време е в затруднение, най-вече заради трънливия въпрос за инспекциите, които бяха спрени по време на пандемията от COVID-19. Президентът на САЩ Джо Байдън се опита да съживи контролните посещения, но без резултат.

САЩ: Русия нарушава важно споразумение от договора за контрол над ядрените оръжия

Отвъд обхвата на договора, спирането от страна на Русия "е доказателство за това колко силно са се влошили отношенията между Москва и Вашингтон", заяви Колин Кларк, ръководител на изследователския отдел на Soufan group, американски мозъчен тръст по въпросите на международната сигурност. Според него ходът е просто последното проявление на отношенията между САЩ и Русия, които са "на ръба на живота". Макар че Путин може да не е възнамерявал да извърши стратегическо пренастройване на Русия, някои представители на политическата върхушка във Вашингтон биха могли да възприемат спирането като възможност за преструктуриране на американския арсенал, а може би и за неговото увеличаване през следващите години, каза Майтре.

"Като се има предвид неотклонното движение на Иран към придобиване на ядрено оръжие, състоянието на разпространението на ядрени оръжия и нарастващата нестабилност трябва да бъдат причина за безпокойство на политиците по целия свят", каза Кларк.

"Много силен натиск"

Някои наблюдатели се надяват, че съживените опасения относно ядрените запаси могат да дадат нов тласък на кампаниите за ядрено разоръжаване. "Това може да предизвика много силен натиск в полза на многостранните преговори", каза Фино. Това изглежда все по-наложително, защото Китай - възходяща ядрена сила - става все по-настъпателен.

На снимката: подводницата на САЩ с балистични ракети USS Wyoming

"Още преди да бъде прекратен "Новият СТАРТ", между Китай, Русия и Съединените щати започна надпревара във въоръжаването в три посоки", казва Джеймс Актън от американския мозъчен тръст Carnegie Endowment for International Peace. Според него ударът по Новия СТАРТ "може да ускори тази конкуренция", но тя ще зависи и от това дали Русия ще продължи да спазва разпоредбите на договора по време на неговото спиране. Москва заяви, че ще продължи да спазва ограниченията на ядрения договор, въпреки спирането му.