Разсекретени документи на Върховния съвет за отбрана на Румъния (CSAT) показват, че страната е била мишена на "агресивни хибридни руски атаки" в период на последователни избори, предаде Ройтерс.
Румънските власти разсекретиха резултатите от разследване, проведено след първия тур на президентските избори, в които неочаквано спечели кандидат-фен на Владимир Путин и критик на НАТО. Документите описват подробно координирана от Русия кампания в подкрепа на Калин Джорджеску.
"Румъния се превърна в мишена на агресивни руски хибридни дейности, включително кибератаки, изтичане на информация и саботаж“, се казва в изявление на Съвета за национална сигурност. Настоящият президент на страната Клаус Йоханис се съгласи по искане на журналисти и граждански активисти да разсекрети материалите, представени от Румънската разузнавателна служба (SRI), Службата за външно разузнаване и Министерството на вътрешните работи на среща на Върховния Съвет по отбрана на 28 ноември.
Един от документите на SRI гласи, че в навечерието на първия тур на президентските избори "престъпни киберплатформи от руски произход" са получили информация, за да влязат в избирателната мрежа на страната. Повече от 85 000 кибератаки са идентифицирани с цел получаване на "достъп до данни от ИТ системи, промяна на тяхната цялост и на информацията, предоставяна на широката общественост, и правене на инфраструктурата недостъпна". Методът и мащабът на кибероперацията са накарали SRI да заключи, че "нападателите разполагат със значителни ресурси": те са действали чрез компютърни системи в повече от 33 държави и са използвали усъвършенствани техники за анонимност.
Джорджеску, който по-рано е бил член на крайнодясната националистическа партия Алианс за единство на румънците, критикува НАТО и помощта за Украйна и казва, че Путин обича страната си. Онзи ден той каза, че ако спечели, ще спре транзита на украинско зърно през Румъния и ще спре военната помощ за Киев. На изборите, в които Джорджеску участва като независим, той получи 22,9%. Междувременно дори седмица преди вота рейтингът му в социологическите проучвания беше под 10% и той беше на 6-то място.
Кандидатът на либералите Елена Ласкони зае второ място, побеждавайки на косъм действащия премиер Марсел Чолаку, който водеше в анкетите. В същото време Социалдемократическата партия на Чолаку получи относително мнозинство на парламентарните избори, проведени седмица по-късно миналата неделя.
Конституционният съд, след като получи материали от заседанието на Висшия съвет по отбрана, разпореди повторно преброяване на гласовете, подадени на първия тур на президентските избори, но не разкри забележими нарушения и потвърди резултатите. Вторият тур ще се проведе на 8 декември.
Разсекретените документи описват подробно как Джорджеску е получил подкрепа от координирана, масивна кампания в социалните медии. SRI нарича свързаната с чужбина операция "много добре оркестрирана маркетингова кампания". Това противоречи на твърденията на кандидата, че не е получавал чужда подкрепа.
Предизборната кампания на Джорджеску е започнала в платформата TikTok само две седмици преди изборите на 24 ноември. Тя незабавно е активирала около 25 000 акаунта, от които около 800 съществуващи от 2016 г. (когато се появи самата социална мрежа). Те обаче практически не са били активни до ноември тази година.
Такава кампания е можело да бъде проведена от държавни служби, смята SRI. За координиране на действията в TikTok е била използвана група в месинджъра на Telegram, в която се публикували включително съвети как да бъде заблудена системата за проверка на съдържанието на TikTok, така че платформата да го възприеме като оригинално.
Достъпът до румънски уебсайтове, свързани с изборите, бил хостван на престъпна киберплатформа от руски произход, както и на канал в Telegram, който разпространява данни, откраднати в много страни, но не и в Русия.
В декларация на Джорджеску се посочва, че той не е харчил нищо за предизборната кампания. Министерството на вътрешните работи обаче установило, че посреднически фирми са плащали на влиятелни интернет блогъри, за да рекламират "идеалния кандидат". Макар и Джорджеску да не е бил назоваван в техните постове и видеоклипове, този "идеален кандидат" напълно съответствал на неговия профил. Блогърите са заработвали по около 80 евро на пост за всеки 20 000 абонати.
Русия е използвала подобни стратегии в Украйна преди инвазията и по време на последните президентски избори в Молдова, се отбелязва в разсекретените документи. В Молдова действащият президент Мая Санду спечели с малка преднина на втория тур, като опонентът ѝ получи изненадващо голям брой гласове.
ЕК е поискала от ТикТок да запази всички данни, свързани с изборите в ЕС след 24 ноември
Европейската комисия съобщи, че е поискала от социалната мрежа ТикТок да запази всички данни, свързани с различните избори в ЕС от 24 ноември тази година до 31 март догодина. Тези данни ще послужат за задълбочена проверка и по-нататъшни действия от наша страна, заяви, цитиран от БТА, говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с президентските избори в Румъния.
ЕК реши да повиши наблюдението над ТикТок заради изборите в Румъния и изпрати писмо с искане платформата "да замрази и запази данните", които може да са свързани със заплахи за изборния процес в ЕС. Това е свързано с възможни по-нататъшни действия, поясни говорителят.
Той добави, че комисията организира срещи с представители на националните власти в ЕС за прилагане на европейското законодателство в тази област. По неговите думи в разговорите участват също представители на Европол, на европейската дипломатическа служба и на службите за киберсигурност.
Онлайн платформите имат задачата да защитят изборите, а наша роля е да следим дали това се спазва, обобщи говорителят. Той отбеляза, че миналата година комисията нареди на своите служители да не използват тази платформа на служебните си устройства и може, след решение на съд, временно да прекъсне услугата в ЕС.
В съобщение на ЕК се уточнява, че ТикТок трябва да запази вътрешни документи и информация за дизайна и работата на своите системи за препоръка на съдържание, както и възможностите за противодействие на умишлено манипулиране чрез съгласувано неавтентично използване на услугата. Комисията очаква да бъдат съхранени документи за всяко системно нарушаване на условията на услугата на ТикТок, забраняващи използването на функции за монетизиране (осребряване) на политическо съдържание.
Румънско-българският център (BROD) на Европейската обсерватория за цифрови медии, част от Системата за бързо реагиране, наблюдава румънското онлайн пространство и е установил няколко дезинформационни тактики като нарушаване на изборния закон, неотбелязано политическо съдържание, включително чрез инфлуенсъри, и има подозрения за съгласувано "неавтентично поведение", се допълва в съобщението.
Преди втория тур на президентските избори в Румъния в неделя САЩ изразиха безпокойство от предполагаемата руска кибернамеса с цел да се повлияе на вота и призоваха за разследване, предаде ДПА.
"Данните, на които се позовава докладът, трябва да бъдат изцяло разследвани, за да се гарантира целостта на изборния процес в Румъния“, подчерта говорителят на Държавния департамент Матю Милър.
В завоалирано предупреждение към Русия той каза, че напредъкът на Букурещ като „силен съюзник в НАТО и партньор в Европейския съюз не може да бъде върнат назад от чуждестранни фактори, които се опитват да отклонят Румъния и външната ѝ политика" от съюзите ѝ със запада.
Всякакви подобни промени "биха имали сериозни негативни последици" за сътрудничеството на Вашингтон с Букурещ в областта на сигурността и биха отказали американските компании да инвестират в Румъния, добави той.