Руските окупатори "на три смени" строят военни заводи в Руската федерация, обобщи УНИАН. Журналистите от проекта "Схема" стигнаха до това заключение, като анализираха сателитни снимки, които показват промени в териториите на предприятията, където се произвеждат и ремонтират самолети и хеликоптери, както и се произвеждат дронове и ракети. Проектът дава няколко примера.

Казански авиационен завод

В този завод, част от държавната корпорация Ростех, те изграждат и ремонтират стратегически бомбардировачи, като Ту-22М3 и Ту-160, от които нашествениците изстрелват ракети срещу Украйна. Още през 2018 г. на територията започна изграждането на нов голям хангар, а през 2022 г. строителството се ускори.

Иркутски авиационен завод

Профилът на това предприятие е ремонтът и производството на изтребители Су-30 от всички модификации. През 2019-2021 година на територията на завода се появи хангар с достъп до пистата, а тази година завършва строителството на друго подобно съоръжение.

Уралски завод за гражданска авиация

Въпреки че самото име казва, че заводът се занимава специално с гражданската авиация, всъщност това предприятие по-специално ремонтира двигатели и скоростни кутии, които могат да се използват и във военни хеликоптери като Ми-2, Ми-8, Ми-24 и Ка- 52.

От края на 2021 г. на територията на завода започна изграждането на нов голям цех, който беше завършен тази година. Дължината му е 145 метра, широчината - 75. Според авиоспециалист там най-вероятно се произвеждат двигатели или агрегати за самолети или хеликоптери.

Дубнянски машиностроителен завод и "Кронщат"

На територията на предприятието в град Дубно, Московска област, по-специално, има Конструкторско бюро за машиностроене "Радуга", което произвежда ракети като Х-22, Х-55 и Х-101.

До 2023 г. тук ще бъде завършена нова голяма сграда. Това е нов частен завод за производство на руски БПЛА, собственост на компанията Кронщат (компанията е свързана с холдинга "АФК-Система" на руския олигарх Евтушенков). Профилът на фирмата е производство на бойни дронове под марките "Орион", "Хелиос" и др. - от разузнавателни до атакуващи.

Отбранителните изпълнители, които произвеждат хиперзвукови ракети "Кинжал", досега не са били обект на западни санкции. Следователно те продължават да внасят необходимите материали от страните от ЕС.

Руските военнокосмически сили получиха нови изтребители Су-35С. Това е вече четвъртата партида от тези самолети, предадени на руските окупационни войски през тази година.