Съветът за сигурност на ООН не успя да постигне консенсус относно разширяването на ключов маршрут за помощ за Сирия, поставяйки под съмнение жизненоважен механизъм, който осигурява животоспасяваща подкрепа на милиони хора, предаде АФП.

Русия наложи вето на деветмесечното удължаване на споразумението по време на гласуване в централата на ООН в Ню Йорк, а след това не успя да събере достатъчно гласове, за да приеме само шестмесечно удължаване.

Договореното с посредничеството на ООН споразумение, което позволява доставката на помощ по суша от Турция в контролираните от бунтовниците райони на Сирия, изтече в понеделник.

Много членове на съвета, включително Съединените щати, Великобритания и Франция, призоваха за удължаване с цяла година, но те подкрепиха деветмесечен компромис, предложен от Швейцария и Бразилия.

Предложението обаче беше наложено вето от Русия, чието шестмесечно предложение осигури само подкрепата на Китай.

Посланикът на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд нарече ветото на Русия "акт на пълна жестокост".

Руският представител Василий Небензя обвини западните страни в "пълно незачитане" на интересите на сирийския народ и ги обвини, че "изкуствено" провокират Русия да наложи вето.

15-те членове на Съвета за сигурност се опитваха дни наред да намерят компромис за удължаване на сделката, която от 2014 г. позволява храна, вода и лекарства да бъдат транспортирани с камиони до Северозападна Сирия без разрешението на Дамаск.

Гласуването, първоначално насрочено за петък, беше отложено за понеделник, а след това отново за днес сутринта.

Това означава, че тъй като хуманитарните конвои са приключили операциите си в понеделник вечерта, бъдещето на коридора за помощ е неясно - той не може да възобнови операциите си, докато ООН не го разреши отново.