Руският президент Владимир Путин представи две нови ядрени подводници тази седмица, обещавайки да засили "военноморската мощ" на страната.

Те ще бъдат причислени към Тихоокеанския флот на страната, което подчертава желанието на Москва да проектира военноморската си мощ далеч отвъд Украйна, коментират анализатори.

Дошъл за церемонията по откриването в северния град Северодвинск на брега на Бяло море, в който се намира корабостроителницата "Севмаш", Путин похвали достойнствата на двете нови атомни подводници на руския флот пред присъстващите официални лица и военноморски офицери: "С такива съдове и такива оръжия Русия ще почувства, че е в безопасност."

Току-що излезли от производство, подводниците - наречени "Красноярск" и "Император Александър III" - са смятани за апогея на руската морска мощ, всяка от които служи за определена цел.

"Красноярск" принадлежи към класа на многоцелевите подводници "Ясен-М", способни да изстрелват както крилати ракети, така и хиперзвукови ракети (които се движат със скорости, надвишаващи петкратно скоростта на звука, или с над 6 хил. км/ч). Основната му цел е "да поразява цели на сушата или да преследва други подводници в морето", казва Базил Гермънд, специалист по морска военна сигурност в Ланкастърския университет в Обединеното кралство.

"Император Александър III" е елитна подводница от клас Борей-А (наречена на бога на суровия северен вятър в древногръцката митология), способна да изстрелва ядрени ракети.

Тя ще обслужва "основната цел на руския флот: ядрено възпиране", казва Сим Так, военен анализатор за компанията за мониторинг на конфликти Force Analysis. Руският специалист в Международния екип за изследване на сигурността (ITSS) Верона Уил Кингстън-Кок описва Борей-А, като "много по-маневрена и дискретна от своя предшественик".

Към февруари 2010 г., когато Русия приема новата си военна доктрина, първата подводница по проекта "Борей" е в изпитания, а други две са в строеж.

"Красноярск" и "Император Александър III" заменят остарелите модели от съветската епоха,

които са в обращение от 80-е години на миналия век. Те няма да бъдат използвани във войната в Украйна, въпреки че Русия често е използвала подводници в Черно море, за да подкрепи военните усилия в Украйна с крайбрежни бомбардировки.

"Ще засилим количествено бойната готовност на руския флот, нашата военноморска мощ в Арктика, Далечния изток, Черно море, Балтийско море и Каспийско море - най-важните стратегически зони на Световния океан", каза Путин при откриването на двете "подводни лодки".

Според Института за изследване на войната "ангажирането на скъпи военноморски ресурси в райони извън Украйна и Източна Европа вероятно има за цел да застраши НАТО и неговите съюзници в множество региони" в ежедневния си брифинг за войната в Украйна във вторник. "Дългосрочните усилия за преструктуриране и разширяване на руската армия имат за цел да подготвят Русия за бъдеща широкомащабна конвенционална война срещу НАТО", казва се в брифинга на северноамериканския военен мозъчен тръст.

Разполагането на подводници в Тихия океан - често считан за територия на ВМС на САЩ и техните съюзници от НАТО - също показва геополитическа стратегия.

Руският президент Владимир Путин посещава фрегатата "Адмирал Касатонов" във военноморската база в северния град Северодвинск. 11 декември 2023 г.

"Това е начин за Москва да демонстрира, че все още смята Съединените щати за свой основен противник и че въпреки войната в Украйна Русия също се готви да се изправи срещу тях", обяснява Гермънд. Според него Путин неслучайно е избрал да инвестира в подводници, а не в други видове военни кораби, тъй като Русия никога не е успяла да създаде флот, способен да се конкурира със Запада: "По време на студената война Съветският съюз не можа да разработи самолетоносач, който да съперничи на американския", пояснява Гермънд.

Големите инвестиции на Русия в подводници са реализация на основен елемент от стратегията за възпиране, известна като способност или капацитет за "втори удар" (second-strike capability) - една ядрена сила ще помисли два пъти, преди да бомбардира друга, ако знае, че някъде под водата се крият подводници.

Разположен във Владивосток и няколко околни бази, Тихоокеанският флот на Русия е единственият руски флот, който не трябва да преминава през тясно място, за да достигне открито море - няма пролив Йоресунд (между Дания и Швеция), няма пролив Босфора или Дарданелите в северозападна Турция - всеки от които е под засилено наблюдение от страни от НАТО.

Предполага се, че тези подводници илюстрират способността на Москва да води едновременно война в Украйна и програма за модернизация на флота, отбелязва Агенция "Франс прес".