Бизнесмен Румен Гайтански – Вълка се е предал доброволно на властите и е задържан в ареста за следващите три дни с прокурорска заповед. Очаква се в понеделник Софийската градска прокуратура да поиска от съда постоянното му задържане.
Гайтански се разследва за присвояване на необезпечен кредит за 150 милиона лева заедно с бившия изпълнителен директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев и адвокат Иван Георгиев.
По-рано днес Иван Георгиев, който е бивш съдия, беше пуснат срещу парична гаранция от 50 000 лева.
В същото време Мавродиев, който е и основният обвиняем за отпускането на заема, продължава да се издирва. Различни медии продължават да пишат, че ексбанкерът най-вероятно не е в страната и може да се намира в луксозния си имот в Гърция. Той се сдоби с няколко вили в курортното селище Посиди, разположено на първия ръкав на Халкидики.
Според публикациите луксозната къща на Мавродиев е обградена с висок зид и десетки камери, които имат за цел да го пазят от любопитните погледи на туристите и минувачите.
За имотите се разбра в изтекъл запис от 2021 г. с гласа на Мавродиев, в който се говори за "Шиши" и покупки на скъпи къщи в Гърция, една от които била за Бойко Борисов. Впоследствие Мавродиев отрече да има недвижими имоти в южната ни съседка.
В петък вечерта обаче разследващият сайт Bird.bg разпространи и снимки от вилите на Мавродиев в Гърция, за които уточни, че са три.
Акция с пет години закъснение
Преди ден изпълнителен директор на държавната ББР Стоян Мавродиев и соченият за близък до Ахмед Доган бизнесмен Румен Гайтански – Вълка бяха обвинени от прокуратурата за престъпно длъжностно присвояване на кредит от близо 150 млн. лв.
Парите бяха отпуснати от Българската банка за развитие през 2019 година, а медиите започнаха да пишат за щедрите кредити на ББР малко след това. Прокуратурата обаче не обръщаше особено внимание до момента, в който се случи разкола в ДПС между Делян Пеевски и Ахмед Доган. Смята се, че Румен Гайтански е близъл до Доган.
Обвиненията по делото за кредита, даде на Вълка, са повдигнати на 15 август, ден след акцията на антикорупционната комисия, прокуратурата и полицията, които претърсиха имоти и офиси, свързани с Мавродиев и Гайтански.
Стоян Мавродиев е основната мишена на прокуратурата, която го подозира за извършено длъжностно присвояване в особено големи размери, за което са полагат между 10 и 20 години затвор, включително конфискация на имуществото.
Румен Гайтански – Вълка и управителят на неговата фирма "Роудуей кънстракшън" Иван Георгиев са обвиняеми като съучастници на Мавродиев – единият като подбудител, а другия като помагач.
Кредитът за стотици милиони
През юни 2019 г. свързаната с Румен Гайтански - Вълка компания "Роудуей кънстракшън" получава рекорден кредит за 148.5 млн. лв., за да придобие друга свързана с него фирма - "Пътстройинженеринг". Срокът за връщане на заема е 2029 г.
Дружеството, обект на покупката, е сравнително малък местен играч, базиран в кърджалийското село Груево, чиито годишни обороти до онзи момент са между 5 и 16 млн. лв. Предишният собственик на "Пътстройинженеринг" е "Био майнинг" - компания, която е собственост на Гайтански.
"Био майниг" е голямо дружество с оборот от над 160 млн. лв. Това е същата компания, която нашумя покрай драмите на държавните органи със събарянето на незаконния строеж на Вълка на територията на Държавно ловно стопанство "Искър".
Реално чрез баснословно скъпата покупка на "Пътстройинженеринг" още през 2019 г. парите от ББР вече са преминали в ръцете на Румен Гайтански и банката трудно би могла да си ги получи обратно, пише "Капитал" преди няколко години.