Ръководителят на MI6 обвини правителството на Китай и неговия лидер Си Дзинпин, че са „абсолютни съучастници“ в руската инвазия в Украйна, в рядко публично обръщение в Прага.
Малко преди Русия да нахлуе в Украйна, Си и Владимир Путин подписаха „безгранично“ партньорство между своите страни. След началото на войната правителството на Китай се опита да се представи като неутрален миротворец, а Си прояви признаци на недоволство от събитията. На практика обаче Пекин отказа публично да порицае или обезсърчи Русия, а висши служители често изразяваха пряка подкрепа.
„Когато Путин нахлу в Украйна, китайците много ясно подкрепиха руснаците“, каза Мур на събитието, организирано от Politico в сряда. „Те напълно подкрепиха руснаците дипломатически, въздържаха се при ключови гласувания в ООН, те абсолютно цинично повтаряха всички руски тропи, особено на места като Африка и Латинска Америка – като обвиняваха НАТО и всичко останало.“
Мур каза, че MI6 сега отделя повече ресурси за Китай от всяка друга мисия, което „отразява значението на страната в света и решаващата необходимост да се разберат както намеренията, така и възможностите на китайското правителство“.
Коментарите му вероятно ще предизвикат гневна реакция от страна на Пекин и ще последват неотдавнашна реч и есе на Бил Бърнс, в което директорът на ЦРУ предупреди за „действията“ на Пекин, придружаващи мощния му възход: „Агресията на Русия представлява страхотен тест. Но Китай е единствената страна, която има както намерението да прекрои международния ред, така и все повече икономическата, дипломатическата, военната и технологичната мощ да го направи."
Мур каза, че балансът на силите между Русия и Китай се е променил в полза на последния и това е навредило на престижа на Путин в Русия.
Властта на руския президент е била засегната и от бунта на групата Вагнер през юни,
предположи шефът на MI6.
„Не може да оставите група наемници да напредват по магистралата към Москва и да стигнат на 125 километра от града, освен ако не сте предвидили, че това ще се случи“, каза той. „Пригожин беше негово създание, изцяло създадено от Путин, но въпреки това той се обърна срещу него.“
Мур каза още, че Путин „не е отвърнал“, а е използвал съюзническия Беларус, за да „сключи сделка“ с Пригожин.
Конкретното местонахождение на лидера на групата Вагнер не е ясно, откакто той поведе войските си срещу Кремъл, след което отмени похода в замяна на това, че не бяха повдигнати обвинения срещу наемниците.
„Пригожин започна този ден като предател на закуска, той беше помилван на вечеря, а няколко дни по-късно беше поканен на чай“, каза Мур на събитието в Прага. „Така че има някои неща, които дори шефът на MI6 намира за малко трудни да се опита и интерпретира по отношение на това кой е вътре и кой е навън.“