По-малко от месец остава до първата ротация на 6 март в управляващата „сглобка“. С наближаването й възникват все повече въпроси кой от досегашните министри ще запази поста си. 

Сегашният външен министър Мария Габриел (ГЕРБ), която е вицепремиер, през март ще заеме мястото на сегашния министър-председател от ПП-ДБ Николай Денков, който пък ще стане вицепремиер. Такава е писмената договореност между двете формации. Въпросът кой ще е министър на външните работи след ротацията в правителството все още не е намерил своето решение и е един от източниците на напрежение между ГЕРБ и „Продължаваме промяната -Демократична България“ (ПП-ДБ), коментира Mediapool.

„Това, което казахме е, че ротацията ще се обсъжда с медиите, когато има пълен списък с министрите, обсъден с политическите партии в Народното събрание. В момента няма да ви кажа нищо повече по въпроса за ротацията през март месец“, заяви премиерът акад. Николай Денков пред журналисти в Министерски съвет за предстоящата ротация в кабинета през пролетта.

Денков не отговори и на въпросите, свързани с това каква ще е неговата роля след ротацията – дали ще е вицепремиер, министър на образованието и науката или пък външен министър, каквито спекулации също се появиха.

Според Mediapool, желанието на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов било Мария Габриел да бъде едновременно премиер и външен министър. Друг вариант е Денков да стане вицепремиер и да оглави МВнР, а третият вариант – да се търси трети човек за поста.

Както може да се очаква, ПП-ДБ не са склонни на варианта един и същи човек да ръководи и правителството, и Външно министерство. Не само защото при подобен вариант всички ключови постове, свързани с външната политика, ще останат в ГЕРБ, а и защото отговорното поведение изисква в настоящата сложна и напрегната международна ситуация да има отделен министър.

Затова и от ПП-ДБ вече поставят на масата възможността сегашният премиер Николай Денков да стане вицепремиер и външен министър. В този дух бе и изказването на депутата от ПП Настимир Ананиев през почивните дни пред NOVA News: „Буквалното приемане за ротация е Габриел – премиер, акад. Денков – вицепремиер с портфейла й. Редно е той да стане външен министър“.

Неофициално се говори, че неочакваните критики на Бойко Борисов от миналата седмица срещу планираното посещение на Денков в САЩ е било свързано именно с този спор. Междувременно премиерът впоследствие се отказа да пътува, тъй като се оказа притиснат от протеста на зърнопроизводителите.

„Нищо чудно накрая въпросът да се реши на принципа „двама се карат, трети печели“, коментират неофициално източници от мнозинството, според които не е изключено накрая външен министър да не станат нито Габриел, нито Денков, а трети човек. „И това обаче няма да е бързо и лесно решение, защото ще е важно на коя формация ще е кандидатът“, добавят те.

Какво искат самите Денков и Габриел?

Според източници на Mediapool Мария Габриел държи да запази поста си като външен министър и след ротацията. „Тя дори дава сигнали, че е по-скоро склонна да се откаже от цялата договорка, ако не остане начело на МВнР“, разказват участници в управляващото мнозинство, но уточняват, че това може да са просто заплахи, за да увеличи шансовете си да запази поста на външен министър.

През почивните дни Габриел не каза в прав текст дали след ротацията иска да съвместява премиерския и министерския пост. 

Доскоро и изказванията на самия Денков бяха, че се надява след ротацията да стане министър на образованието – пост, който заемаше и в служебните правителства през 2021 година, и в кабинета на Кирил Петков през 2022 година.

„Живот и здраве, март догодина, може би, отново ще бъда министър на образованието и науката“, каза той на младежки форум през ноември 2023 година и се обърна към присъстващите с думите: „Тогава ще можем отново да направим среща и ще може вие да ми кажете какво можем да направим за вас“.

За изтеклите 9 месеца като премиер, обаче, Николай Денков не само натрупа външнополитически опит, но и демонстрира завидно справяне в най-различни критични ситуации.

През последните повече от 20 години в България само веднъж премиер е бил и външен министър. Това беше по време на служебното правителство с премиер Марин Райков през 2013 година – той беше едновременно и министър-председател, и външен министър.

Още неизвестни

Все още не е ясно и колко от другите министри ще бъдат сменени. Причината е, че ПП-ДБ настояват за смяната на най-много 2-3 души от сегашния кабинет, които по-скоро са от орбитата на влияние на ГЕРБ. Докато партията на Борисов иска повече смени, и то на министри на ПП, както и включването на повече пряко свързани с ГЕРБ лица в кабинета.

Лидерът на ГЕРБ каза, че в много от министерствата в сегашния кабинет вижда „много слаба работа и това го виждат всички хора“. Той разкритикува конкретно министъра на земеделието Кирил Вътев за това, че избягва темата за земеделските протести.

Борисов похвали други министри от кабинета – тези на икономиката, транспорта, образованието и др. Същевременно през изминалите дни той разкритикува министъра на отбраната Тодор Тагарев и спортния министър Димитър Илиев.

Здравният министър проф. Христо Хинков е единствената сигурна смяна след ротацията. Още преди месец той обяви, че няма да остане на поста след 6 март. 
Проф. Хинков каза, че се оттегля по собствено желание и вече го е заявил пред групата на ДСБ, която го издигна за министър.

„Имам усещането, че нямам политическа подкрепа. И тъй като ще има смяна на конфигурацията с политическо мнозинство, именно това политическо мнозинство с реакцията по мои управленски решения ми показва, че би трябвало да се оттегля след ротацията“, подчерта той. 

Финансовият министър Асен Василев не очаква много промени в състава на кабинета след ротацията през март. Попитан обаче дали би заел вицепремиерския пост, той каза следното: „Такова предложение не идвало, когато дойде, ще ви отговоря на въпроса“. 


„Минимален брой смени на министри в кабинета при предстоящата ротация ще даде по-голямо спокойствие на обществото“, пък коментира съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков.

По думите му формацията ще подкрепи Мария Габриел да заеме поста на министър-председател, Николай Денков да бъде със специален статут на вицепремиер, Асен Василев да бъде финансов министър.

„Ако има министри, които не са си свършили работата и не са си изпълнили програмата, трябва да бъдат ревизирани“, допълни Петков. Според него оценката трябва да се даде от Габриел и Денков, но да се правят смени за чисто политически цели не е целесъобразно, каза още той.