„Лукойл” трябва да работи, да произвежда евтини горива и да си плаща данъците, а ние да използваме тези свръхпечалби, които събираме, за да подпомагаме индустрията и потребителите. Целта на правителството е горивата да са достъпни, но парламентът решава дали да има отстъпки. Това заяви в студиото на NOVA министърът на енергетиката Росен Христов.
Битовите потребители са на регулирания пазар.
За небитовите абонати в НС променихме системата за компенсации, а сега предстои и нова. Правим всичко възможно цените да са поносими, но няма вариант да ги върнем до нивата от преди кризата", посочи той. Енергийният министър коментира и какво ще се случи с цената на бензина, когато в понеделник влезе изключението за България за руския петрол.
Нашата идея никога не е била да изнасяме гориво.
Идеята е да задоволяваме вътрешния пазар. И както се вижда до момента без никакви ограничения българският пазар е задоволен изцяло с горива и те са на най-ниска цена от цяла Европа. Въпросът е, че това е временна ситуация”, каза Росен Христов. Той подчерта, че активно се работи по кардинално решение на проблема. „Това е възобновяване на проекта за петролопровод Александруполис – Бургас. Това ще даде възможност да захранваме рафинерията с неруски газ по един много пряк път.
„Ние защитаваме изцяло националния интерес.
Тази дерогация е дадена, не заради една частна фирма, а за да може България да произвежда нефтопродукти и да задоволяваме вътрешния пазар. И това, което правим е да държим тази рафинерия отворена, за да имаме петролни продукти на по-ниски цени, да имат работещите в нея работа и да има един социален баланс”, отговори той на обвиненията, че се защитават интересите на една частна руска фирма, а не на България. „Проблемът е, че не можем да доставим нефт от всякъде. Проблем е, че ако вземем контрола и национализираме предприятието – нямаме гаранция, че руската страна ще продължи да предоставя петрол.