Според предварителните резултати на междинните избори в САЩ републиканците са на път да установят контрол над Камарата на представителите. Очакванията за голяма разлика в тяхна полза обаче бяха разбити, а изходът от надпреварата за Сената изобщо не е ясен, като засега двете водещи американски партии са спечелили почти равен брой места. Предварителните прогнози бяха за значителна победа на републиканците, като те се надяваха на отчетливо мнозинство в Камарата и на поемане на контрола и върху Сената. На практика се очертава минимален превес в долната камера на Конгреса, а лютата битка за контрол над горната продължава. Знаково за ситуацията веднага след изборите бе излизането на президента Байдън да коментира от Белия дом резултатите, по време на което той изглеждаше в много добро настроение и подчерта, че макар и окончателните числа да не са още известни, "червената вълна не се състоя". Той посочи, че постижението на демократите на изборите е най-доброто за техен президент на първи междинни избори от 40 години.
Републиканците овладяват Камарата
Конкретните прогнози на медиите имат различия относно точния брой на местата за двете партии, но общата картина е еднаква. По данни на CNN републиканците са спечелили 206 места в Камарата на представителите, а демократите - 187. Според телевизия Fox news преднината на опозиционната партия е още по-голяма - 207 срещу 183 места. За контрол над 435-местната долна камера на американския Конгрес са необходими 218 места. Досега демократите имаха контрол над Камарата на представителите, където държаха 220 места, срещу 212 за републиканците. По данни на CNN републиканците са отнели 14 места от демократите, които на свой ред са отмъкнали 4.
Борбата за Сената
Надпреварата за Сената е повече от оспорвана - и CNN, и Fox news дават по 49-48 места за в полза на републиканците. Останаха три нерешени спора за място в Сената. Този в Джорджия, както по всичко личи, ще се проточи до декември, когато ще има балотаж. Действащият сенатор, демократът Рафаел Уорнък, отново ще се изправи срещу републиканеца Хършъл Уокър, подкрепен от Тръмп, на 6 декември на избори, които може да се окажат решаващи за определяне на мнозинството в горната камара на Конгреса. Двамата имат по над 49 процента от гласовете, но по закон за победа в първия рунд са нужни над 50%, инак следва "преиграване на мача".
В Аризона демократът Марк Кели е леко напред пред одобрения от Тръмп свой опонент Блейк Мастърс. В Невада републиканецът Адам Лаксалт води пред сегашния титуляр на поста Кейтрин Кортез Масто при над 80% изпълнено преброяване. Ако демократите вземат две от трите сенаторски места, ще дублират сегашната ситуация в Сената, където имат минималното предимство. За контрол над 100-членната горна камара на Конгреса на САЩ са необходими 51 мандата. Досега двете водещи американски партии имаха по 50 сенатори. Демократите обаче на практика имаха контрол над горната камара на Конгреса с решаващия глас на вицепрезидентът Камала Харис.
Скромна победа на републиканците на фона на големите очаквания
Републиканците постигнаха скромни победи на междинните избори, но демократите се представиха по-добре от очакваното, обобщава Ройтерс. Агенцията отбелязва, че засега остава неясно кой ще контролира Конгреса и съответно дали президентът Джо Байдън ще може да прокарва своя дневен ред през следващите две години. Ако, както и се очакваше предварително, републиканците завоюват Камарата на представителите, макар и с малко мнозинство, те ще могат да блокират законопроекти на Байдън и да започват разследвания срещу него. От друга страна, при поделен контрол върху двете камари няма да бъдат възможни драстични политически промени. Асошиейтед прес също отбелязва, че междинните избори в крайна сметка не са донесли голяма победа за републиканците. Демократите показаха изненадваща сила и контролът върху Конгреса остава неясен, обобщава агенцията.
АП посочва още, че кампанията за изборите е била ожесточена и е струвала милиарди долари. На атаки бяха подложени дори самото понятие за демокрация и гласуването като граждански ритуал. Избирателите в САЩ, изглежда, наказаха президента за високата инфлация, но в същото време не подкрепиха достатъчно републиканците заради стремежа им да забранят абортите, отбелязва Ройтерс. Представители на самата Голяма стара партия впрочем признаха, че изборите не са донесли очакваната от тях "червена вълна".
Традицията
В исторически план, опозиционната партия печели междинните избори за Конгрес, а надеждите на републиканците бяха още по-големи, предвид икономическите проблеми и недоволството на много американци от поскъпването на живота.
Тръмп губи силата си?
Подкрепени от Тръмп кандидати обаче загубиха някои знакови надпревари във вторник. Много медии интерпретират това като знак, че на много американски избиратели им е омръзнало от изборния и управленския хаос, предизвикан през последните години от предишния президент, който символизира дълбоката обществена и политическа поляризация в страната.
Показателно е, че основният фаворит на букмейкърите за победа на президентските избори след две години вече не е Тръмп, който бе с най-нисък коефициент преди изборите, а Рон Десантис. Популярният губернатор на Флорида, който превърна доскоро оспорвания и традиционно ключов за президентски избори южен щат във все по-стабилен републикански бастион, бе преизбран с лекота. "Bet365" дава коефициент за успех от 3,40 за Десантис срещу 4,50 за Тръмп. Следват Байдън (коеф. 6) и двама други демократи - вицепрезидентката Харис и губернаторът на Флорида Гавин Нюсъм (коеф. 15 и за двамата).