Снимки: Авторът
Над милион жители и гости на Лос Анджелис заделиха време през изминалия уикенд, за да се сбогуват с последната от общо четирите пенсионирани совалки на НАСА - "Индевър". Космическият кораб трябваше да измине 20-километра от международното летище на града до Калифорнийския научен център, където ще бъде изложена в специално аеронавтско отделение. „Никога досега обект с такава големина не е минавал по улиците на града", заяви кметът Антонио Виярахоса. „Това е събитие, което се случва веднъж в живота и си заслужава да се отпразнува", допълни той.
За изненада обаче на публиката и градската управа совалката забави прибирането си с цял ден въпреки половин година подготовка за парада. Пътешествието започна в петък, но приключи в неделя заради препятствия в съботния маршрут, включващ булевардите „Креншо" и „Мартин Лутър Кинг" в южната част на Ел Ей, където живеят предимно американци от работническата класа.
„Спирачките"
След като премина успешно по магистрала 405, чудовището се изправи пред първото си препятствие - електрическите стълбове по булевардите „Манчестър" и „Прейр". Местният елдоставчик трябваше да демонтира 200 от тях временно, докато „Индевър" премине. За няколко часа стотици души на Ингълууд останаха без ток. След като корабът стъпи на булевард „Креншо", се оказа, че някои от дърветата ще трябва да се орежат, така в ход със совалката екип пожарникари отстраняваше дърветата, които пречат. Общо за целия маршрут са били отсечени или подкастрени 400 широколистни, а 70 светофара и табели бяха демонтирани.
За да премине 77-тонната машина успешно и без пропадане из улиците на Лос Анджелис, бяха инсталирани 2,700 стоманени плочи, които да предпазят настилката и тръбите под нея. Всяка една от плочите тежи колкото лека кола, като някои от тях трябваше да се доставят от съседните щати Невада и Аризона.
Заради 32-метровия си пък размах на крилата, космическият кораб трябваше да се движи на зигзаг по по-тесните булеварди, и то с 1,6 км/ч. вместо предвидените 3,2 км/ч. Само за сравнение - човешкият ход е средно 5 км/ч. В крайна сметка "Индевър" не успя да стигне финалната права в събота, както бе планирано, и към парада бе прибавена и неделята, когато совалката най-накрая прекоси булевард „Мартин Лутър Кинг". Забавянето обаче бе добро дошло за заведенията за бързо хранене и уличните продавачи, които се възползваха от момента да спечелят някой долар в повече из иначе по-бедната южна част на града.
Цялостното преминаване на совалката струва на Лос Анджелис $10 млн.
Мисията
"Индевър" е конструирана в Палмдейл, Калифорния, като някои от частите й са произведени в различни райони на щата. Именно заради това Лос Анджелис е избран за неин дом след пенсионирането. Совалката, планирана като заместник на "Челинджър", е прелетяла близо 200 млн. км и е прекарала 296 часа в орбитата на Земята. Скачвала се е един път със станцията „Мир" и 12 с Международната космическа станция. "Индевър" трябваше да е последната совалка, летяла в Космоса, но в крайна сметка НАСА реши да направи още един тур до МКС - с "Атлантик". Корабът пристигна в Лос Анджелис на 21 септември на гърба на „Боинг" 747 и до петък, когато започна шествието, стоя в хангар на международното летище. От 30 октомври „Индевър" ще е изложена за постоянно в специален павилион на Калифорнийския научен център. Иначе НАСА избра „Дискавъри" да отиде във Вашингтон, а „Ентърпрайз" - в Ню Йорк. „Атлантис" пък бе оставена за показ в космическия център „Кенеди" във Флорида.