В началото Роуз Хамид стои сред публиката твърде забележима в хиджаба, но необезпокоявана
Противопоставянето по линията мюсюлмани-християни и местни жители-арабски мигранти постепенно обхваща и Америка и Канада, след като вече месеци наред тресе Европа. Наблюдатели допускат, че с наближаването на изборите за президент на САЩ то ще ескалира. Последните събития в Алабама, Южна Каролина и Ванкувър дават повод да се очаква подобен сценарий, а заявката на кандидата за президентска номинация на Републиканската партия Доналд Тръмп - че цялата му кампания ще премине под лозунги срещу мюсюлманите, само подсилва вероятността от такава развръзка.
Миналия четвъртък представители на Алабама заведоха дело срещу американското правителство срещу заселването на бежанци от Сирия и други държави в щата. Искът, подаден в окръжния съд в Бирмингам - най-големия град в Алабама, обвинява администрацията на президента Обама в отказ да се консултира с щатските власти за заселването на бежанци там. „Това е нарушение на Федералния акт за бежанците от 1980 година", заяви губернаторът Роберт Бентли, който е републиканец. Г-н Бентли е един от многото губернатори, които се опитват да не допуснат сирийски бежанци на територията на своите щати след атентатите в Париж от 13 ноември, за които пое отговорност „Ислямска държава". Сега, след като в Кьолн и други градове на Германия над 400 жени подадоха оплаквания, че са били сексуално насилени в новогодишната нощ от млади мъже с арабска и северноафриканска външност, това послужи като допълнителен мотив на Алабама да води делото докрай.
Това е вторият подобен съдебен процес в САЩ. Губернаторът на Тексас пръв поде инициативата, като подаде иск срещу правителството с подобен мотив, за да спре настаняването на девет сирийски бежанци на територията на щата. През миналия месец съдът обаче отхвърли молбата на щата за задържане на бежанците, като съдията нарече представените улики „спекулативни слухове".
През ноември миналата година губернаторите на още няколко щата използваха атентатите в Париж, за да се обявят категорично против плановете на президента да настани в страната 10,000 сирийски бежанци. Тогава общо 17 щата отказаха да ги приемат с мотива, че те представляват заплаха за местните жители.
На този фон Съветът по американско-ислямските отношения поиска от Доналд Тръмп да се извини, след като мюсюлманка беше изгонена от един от предизборните му митинги. Според организацията прогонването на 56-годишната стюардеса Роуз Хамид от публичното събитие в Южна Каролина е изпратило „смразяващо съобщение до американските мюсюлмани". По време на митинга в град Рок Хил стюардесата бе навлечена в хиджаб и носеше тениска с надпис „Салам, идвам с мир". „Салам" е арабската дума за мир.
Тя решила да става права всеки път когато г-н Тръмп спомене мюсюлманите в речта си. Още при първото ставане обаче хората около нея започнаха да я сочат и да скандират „Тръмп, Тръмп, Тръмп". Тогава охраната помоли стюардесата да напусне. Тя заяви впоследствие, че на излизане била заплашена. Съветът настоява Доналд Тръмп да се извини на Роуз Хамид, както и „да направи ясно изявление, че мюсюлманите са приети като съграждани и равностойни участници в американския политически процес".
В събота около 30 сирийски мигранти пострадаха при нападение с лютив спрей в канадския град Ванкувър. Сред пострадалите имаше жени и деца. По данни на полицията бежанците били поканени в центъра на Мюсюлманската асоциация в града, където за тях била организирана среща с представители на местните власти. На излизане от центъра бежанците се събрали на разположена наблизо автобусна спирка. Тогава към тях се приближил неизвестен човек на велосипед и ги напръскал с лютив спрей. Народното недоволство, засега спотайвано в социалните мрежи и в отчаяни единични актове като този във Ванкувър, се увеличи, след като федералното правителство в Отава реши до 1 март да приеме най-малко 25,000 сирийци с възможност цифрата да нарасне двойно и дори тройно до края на годината.