Индийският авиопревозвач IndiGo направи рекордна поръчка за 500 самолета Airbus A320, което е най-голямото единично споразумение за покупка от която и да е авиокомпания в историята на транспортната авиация, съобщи Би Би Си. Сделката, обявена в първия ден на авиоизложението в Париж, е на стойност около $55 млрд. преди отстъпките за големи поръчки.
Сега вече IndiGo има поръчка за общо 1330 самолета от Airbus. Това означава постоянен поток от доставки, планирани между 2030 и 2035 г.
Новите доставки ще помогнат на нискобюджетния превозвач IndiGo да намали оперативните си разходи и да подобри горивната си ефективност, твърдят от компанията. Индия е процъфтяващ авиационен пазар, като някои анализатори твърдят, че е на път да измести Китай като следващата граница на растеж на аерокосмическата индустрия.
Очаква се страната да бъде най-бързо развиващата се икономика на Г-20 през следващите няколко години и след пандемията в нея се наблюдава значително увеличение на броя на хората, които пътуват чрез въздушен полет за първи път.
Има голям потенциал за растеж. Смята се, че по-малко от 5% от 1,4 млрд. души в страната някога са летели, а въздушният трафик в Индия нараства значително с увеличаването на разполагаемите доходи. През февруари Air India, съперникът на IndiGo, влезе в заглавията на вестниците, като направи своя собствена поръчка за 470 самолета от Airbus и Boeing.
Тази последна сделка показва, че след пандемията доверието се завръща в авиоиндустрията, а поръчката на нискотарифния превозвач е израз на амбицията на една от най-бързо развиващите се авиокомпании в света.
Ryanair и саудитският стартъп Riyadh Air също наскоро направиха големи поръчки за самолети. Но докато авиокомпаниите изглеждат склонни да инвестират в нови самолети, производителите се борят да ги произвеждат достатъчно бързо, тъй като веригите за доставки остават нарушени от последиците от спирането на работата заради COVID-19.
Макар че това може да е най-драматичната поръчка, видяна досега на авиосалона в Париж, тя едва ли ще е последната. Пазарът на пътнически самолети спря по време на пандемията, но сега превозвачите наваксват загубеното време, обновяват флота си, а в някои случаи и разширяват агресивно дейността си.