сн. Ройтерс
Рекламите в приложенията за смартфони носят повече опасности, отколкото предполагаме. Това показват резултатите от ново проучване направено от компанията Lookout и цитирано от CNN. Не е тайна, че ниската или дори нулевата цена е една от основните причини приложенията за смартфони да са толкова популярни. Разработчиците компенсират приходите си с реклами в приложенията, но това води до доста рискове за потребителите. В момента има десетки хиляди апликации за смартфони, които използват реклами от несигурни източници. Става дума за около 5% от всички безплатни програми, твърдят от Lookout.
Тенденцията към увеличаване на това число е по-притеснително откритие, допълват анализаторите на компанията. Най-честите щети включват препращане на списъка ви с контакти и други лични данни от телефона на друг сървър. Понякога приложенията с опасни реклами променят и настройките на телефона, без да уведомят неговия притежател.
Експертите са проверили общо 384,000 безплатни приложения за смартфони с различни операционни системи. 19,200 от проверените програми са използвали реклами от „агресивни рекламни мрежи", твърдят от Lookout. Проблемните приложения са били изтеглени общо 80 млн. пъти, допълват от компанията за сигурност. Сред най-опасните програми са най-невинните и забавните. Създателите на изследването дават за пример апликациите на разработчика PhoneLiving, които най-често използват реклами от подобни опасни мрежи. От компанията обявиха, че се отказват от използването на този тип реклами. „Премахнахме всички реклами от нашите говорещи приложения. Промяната е за доброто на нашите потребители въпреки по-ниските приходи от рекламите от другите типове", се казва в официален коментар на PhoneLiving пред CNN.
Практичните програми за персонализация на телефона са втори по риск, показват данните от проучването. В тази категория са приложенията за тапети, персонализирани настройки и функции и др. Най-големият проблем е, че потребителите трудно могат да разберат кое приложение е опасно за тях, допълват експертите. „Често изтегляме по 10 апликации наведнъж и не знаем кое е отговорно за проблема", твърди Кевин Махафей, главен технологичен директор на Lookout. Един от най-сигурните начини е потребителите да обръщат внимание на исканите разрешения за достъп до информация от приложенията. Ако програмка за смяна на фона на екрана например иска достъп до списъка ви с контакти, може да сте сигурни, че нещо не е наред, допълват анализаторите.