В програмата на новото коалиционно правителство в сектор образование се предвижда в рамките на следващата година да има промени в закона за професионалното образование за подобряване качеството на обучението и връзките с бизнеса.
Предвижда се ревизия и актуализация на законовите и подзаконови нормативни актове, за да се преодолеят основните проблеми в приобщаващото образование, недобрата координация между институциите в предучилищното и училищно образование, между държавните и местни органи, доставчиците на социални услуги, родителите, гражданския сектор.
В рамките на една година от 2022 до 2023 г. в програмата предвиждат следните промени:
- Правилата за подбор и назначаване на директори на образователни институции;
- Административните изисквания към учителите;
- Разработване на комплексен план за мотивацията като стратегическа цел и средство за учители, директори, ученици и родители;
- Нова система за стипендии за учениците;
- Ограничаване броя учебниците по предмет за всеки клас, промяна в системата за оценяване пригодността на учебниците; пълен преглед на учебното съдържание;
- Улесняване на достъпа на външни специалисти по определени учебни дисциплини в училищата;
- Нова система за атестиране на учителите и директорите, включваща оценяване на знанията и уменията на учениците на входа и изхода от съответния образователен етап;
- Нов модел за финансиране на училищата;
Със срок до края на 2023 г. са реформите, свързани с висшето образование:
- Ревизия и актуализация на законовите и подзаконови нормативни актове с цел усъвършенстване на механизмите за осигуряване на високо качество на висшето образование и научните изследвания без да се нарушава академичната автономия.
- Нов Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите, който да включва единен стандарт зададен от държавата за качество на научните изследвания.
- Актуализация на Закона за развитие на академичния състав за гарантиране на качеството на научните изследвания и на преподавателските кадри от държавата.