Тази година българите могат да се поздравят най-сетне с възможността да упражнят пряка демокрация. В неделя, 27 януари, всеки, който притежава българско гражданство и има право на глас, е поканен да гласува за бъдещето на ядрената енергия в страната. В историята на България е имало три референдума. Но всички те са били проведени в момент на масов страх, когато изборът на народа е бил предопределен. А и целта на всенародните допитвания съвсем не е била да се чуе гласът на народа, а по-скоро да се постигнат определени политически цели на управляващата върхушка с привидно демократични методи. През 1922 година в условията на терор от страна на управляващия БЗНС народът е попитан дали да бъдат съдени премиерите и министрите от няколко правителства като виновници за националните катастрофи. Народът очаквано казва "да" със 74,33%. Което все пак показва, че диктатурата на БЗНС е била значително по-мека от последвалите я тоталитарни режими. През 1946 г. в момент, когато в страната почти се е настанил страхът от комунистическия терор, населението е попитано иска ли премахване на монархията и обявяването на република. Резултатът е комунистически - 95,6% казват "да". 1971-ва също е година на пряката демокрация, но в кавички. Тогава населението е привикано пред урните да одобри новата конституция на страната, написана в условията на еднопартиен режим. 99,7% казват "да". Въпреки че много български общественици, политици и журналисти със слаба памет се опитват сега да опишат управлението на ГЕРБ като някаква ужасяваща диктатура, очакванията са, че резултатът от референдума тази неделя за пръв път ще е в ущърб на управляващата партия. Има ли нужда България от АЕЦ "Белене"? За да се ориентирате в проблема и да добиете ясна представа кое е добро за развитието на страната, а и да вземете решение как да гласувате, BG VOICE ви предлага две мнения по темата - "за" и "против" ядрената енергия.
ЗА
Ядрената енергетика генерира национална независимост по отношение на енергодобива и енергопроизводството. България е бедна на енергоресурси. Разполага с нискокачествени лигнитни въглища, които с годините се оказват скъп и екологонесъобразен източник на енергия. Няма газ и макар днес да ни убеждават в светлото бъдеще за местния добив на този ресурс, остава под въпрос до каква степен е рентабилно да произвежда ток от скъп и ограничен енергоресурс като газа. Така че за България развитието на ядрената енергетика е безалтернативен източник на стабилна и сигурна енергия.
Да не забравяме, че страната развива програма за ядрена енергетика от края на 60-те години на ХХ век. България е една от първите държави в света, която заема позиции в сектора. В МААЕ (Международна агенция за атомна енергия - б.р.) казваме, че държава, която започне да строи атомни централи, поема ангажимент към народа си за минимум 100 години. Тази страна се ангажира да подържа потенциал за експлоатацията им, да гарантира високо ниво на образование и да развива наука.
Защо площадка „Белене"? Мисля, че проблемът с площадката на Белене е измислен проблем. Той се раздухва от хора, които не са професионалисти във всяко едно отношение. Площадка „Белене" е най-изучената и най-подходящата площадка за изграждане на нова атомна централа в България. Изследванията й стартират през 70-те години. През 80-те години е изследвана и класифицирана във всяко отношение - геология, хидрология, метрология и т.н. През 90-те още веднъж беше анализирано сеизмичното състояние на площадката от МААЕ от международни експерти. А сега, когато проектът беше възобновен, още веднъж беше направен този анализ.
Площадката в Белене има одобрението за експлоатация на „Евроатом" и МААЕ. През 2011 г. ЕС, „Евроатом" и МААЕ проведоха най-задълбочен преглед на всички изисквания за безопасност на действащите централи в Европа, като се взеха предвид евентуални неочаквани явления като наводнения и цунами - т.нар. стрестестове. Тези допълнителни изисквания, които са глобални, доказаха, че проектът АЕЦ „Белене" е перфектен и покрива най-високи и невероятни критерии за безопасност.
Според мен целта на всички противници на тази площадка е само да пречат на развитието на България. Ако регионът на Белене е толкова опасна геоложка структура, обяснете ми защо Румъния експлоатира АЕЦ само на 150 км от българската граница? Ако районът по поречието на Дунав е сеизмичен, защо Румъния строи? Само хора, които не разбират от ядрени площадки и ядрена енергетика, могат да си позволят да твърдят, че площадката на АЕЦ „Белене" е неподходяща... или опасна.
Построяването на АЕЦ „Белене" е критичен момент, в който държавата може да избере да се развива - да развива образование, наука, индустрия, необходими, за да работи атомната централа. Ако не построим АЕЦ „Белене", ние няма да можем да дадем на съвременните българи, на младите хора, шанс за по-добро бъдеще в България. Да строиш ядрена централа не се случва всеки ден и навсякъде по света. Това е шанс за сбъдване на мечта.
Процесът изисква широк кръг от специалисти - ядрени и строителни инженери, лекари, електроинженери, хидролози, геолози и много други специалисти. Строителството на грандиозен проект с дългогодишна експлоатация ще даде тласък на икономиката, образованието и науката. Една държава, която строи крупни обекти, дава шанс на своето човешко развитие. Тя има високо образовани хора и им дава възможности за реализация. В АЕЦ „Белене" и съпътстващите отрасли ще бъдат заети около 60,000 души. Това са хора на науката, бизнеса, технологиите.
На предстоящия референдум хората трябва да направят своя избор - да имат деца грамотни, инженери, научни работници; или деца, които да продават по пазарищата и да мръзнат зимно време.
Против
Много хора ме питат: "Ама ти защо си толкова против "Белене"? Нали без нея ще имаме режим на тока! Ако можем да изнасяме, ще печелим много." Поради това ще се постарая да изложа моите аргументи, че АЕЦ "Белене" е необоснован проект, който носи изключително високи финансови рискове за бъдещето ни. Днес в страната няма недостиг на електроенергия. Инсталираните мощности са около 10,200 МВ, разполагаемите - около 9,000 МВ, а максималното потребление - под 7,000 МВ. Този голям резерв позволява да се продължи износът на електроенергия. Хората смятат, че от износа на ток НЕК печели много повече, отколкото от продажбите в страната. Те обаче не знаят, че от няколко години около 90% от износа минават през частни търговци - посредници, които обират лъвския пай от печалбата. Това е и един от основните мотиви на корумпираните държавни чиновници да се борят за "Белене" - да грабнат печалбите от износа на ток от нея, а преди това - естествено от комисионите при строителството.
С оглед на плановете на другите държави за строителство на централи е много съмнително, че очертаващото се свръхпроизводство ще може да се пласира на Балканите. Тогава пазарът на електроенергия ще е освободен и големи играчи като Русия и Украйна могат да се намесят на него с евтина електроенергия. Смятам, че става разбираем огромният пазарен риск, който се поема с изграждането на такава огромна мощност като АЕЦ "Белене" - 2,120 МВ и възможно нетно производство от близо 13 тВтч на година. Строителството на една АЕЦ е много скъпо, става със заеми и те се изплащат десетки години чрез продадената електроенергия, включително и на натрупаните лихви. При практически запълнен пазар на електроенергия къде ще се пласира енергията от "Белене"? А ако не може да се продава, кой ще изплаща огромните заеми и лихвите по тях? Още в края на 2006 г. НЕК обяви, че търси партньори за износа на ток от "Белене" и изглежда, че нито един не се появи. Надявам се става ясно защо нито един независим икономист в България не подкрепя този проект и защо не се появиха частни инвеститори за него.
Веднага ще ми опонират - нали имаше 6 компании, които искат да участват в проекта? Да, но как този проект стана атрактивен? Първо, правителството обеща да дава държавни гаранции за заемите. Това означава, че ако инвеститорите не могат да ги върнат, бюджетът, разбирай данъкоплатците, ще направи това. И още нещо. Независимо дали електроенергията от АЕЦ "Белене" е много скъпа и/или няма къде да се продава, НЕК е длъжна да я купува поне 15 години. И съответно да взема от консуматорите около 800 млн. евро на година (13 тВтч по 6 евроцента/ кВтч), което за 15 години прави около 12 млрд. евро. Освен това данъкоплатците ще трябва да изплатят заемите за строителството (6-7 млрд. евро) плюс натрупаните лихви по тях. Както се вижда, има голяма вероятност българските граждани да платят за тази авантюра над 20 млрд. евро, или по 3-4 хиляди евро от всеки гражданин - от новородено бебе до възрастен пенсионер.
А какво ще се прави с ядрените отпадъци? Къде ще се съхраняват и погребват те, след като проблемът все още не е решен за тези от АЕЦ "Козлодуй" вече 37 години след пускането му? Как ще се наберат необходимите огромни средства за почистването на площадката на "Белене" след десетилетия, след като от необходимите 2.6 млрд. евро за "Козлодуй" бъдещите данъкоплатци ще трябва да платят повече от половината? Следва ли да се вярва на твърденията на официалните лица при пълната липса на прозрачност и откритост в информирането на обществото по ядрените проблеми? За сеизмичния риск на площадката на АЕЦ "Белене" и дори за това откъде ще се вземат квалифицирани кадри за качественото строителство на централата. Въпроси, на които досега не е даден отговор.