Политическите сили в парламента коментираха решението на Конституционния съд (КС) да обяви за противоконституционни като невалидни част от промените в Конституцията, гласувани от Народното събрание в края на миналата година. Решениета на КС е публикувано на сайта на институцията.
Част от коментарите на политици, събрани от парламентарните репортери на БТА, бяха направени преди произнасянето на съда, други публикуваха позиции в профилите си във Фейсбук.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов направи коментар преди да стане ясно какво е решението на КС. Ние заедно, трите партии и коалиции, гласувахме тази съдебна реформа и истински се надявам тя да е била правилна, посочи той. Ние сме дисциплинирана партия, която много години наред е работила в коалиции, посочи той. И когато съдебната реформа, промяната на Конституцията бяха сложени на масата като нещо, което да обедини, т. нар. от вас "сглобка", ние подкрепихме предложенията на г-н Христо Иванови и истински и сега се надявам, те да са били правилни, каза Бойко Борисов.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков коментира също във Фейсбук, че след решението на Конституционния съд, става ясно, че системата на "превзетата държава" иска липсата на справедливост да се запази. Единственото, което остана, е, че главният прокурор може да бъде разследван, написа още той.
Надежда Йорданова, депутат от Парламементарната група "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) написа в профила си във фейсбук, че Конституционният съд днес е блокирал възможността за реформа на съдебната власт, която да въведе възможно най-високи гаранции за независим съд, отчетна прокуратура и да ограничи властта на главния прокурор. С това решение се задълбочава кризата в страната, породена от липсата на справедливост, смята тя. Йорданова е един от вносителите на последните изменения в Конституцията. Пред медиите Йорданова отчете като положително, че съдът е отхвърлил оспорването срещу механизма за разследване и търсене на отговорност на главния прокурор и неговите заместници. От ПП-ДБ ще настояват този механизъм да работи ефективно.
Съпредседателят на "Демократична България" Атанас Атанасов, отбеляза, че в решението на КС има смесица между юридически и политически мотиви. Лошото е, по думите му, че това решение ни връща в 1990 г. Не мога да повярвам, че Филчев (бивш главен прокурор) се е върнал отново в играта, добави той.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов, каза пред журналисти в парламента, че с частичното, на парче, взето решение, КС за пореден път се демаскира и показа, че първо не е конституционен, а антиконституционен съд, и второ, че е частна собственост и тази институция трябва да се закрие.
„През годините виждахме, че се борят две лобита за овладяване на съдебната система – от една страна, Пеевски, който я притежава в момента, от друга – лобито около ПП-ДБ и Прокопиев, който пък искаше да овладее системата“, смята той.
И.ф.председател на БСП Атанас Зафиров заяви пред журналисти в Стара Загора, че решението на Конституционния съд е било очаквано.
„Удовлетворен съм, че всичко това, което говорихме последните месеци за нескопосано направените промени в съдебната власт се потвърдиха с решението на Конституционния съд“, поясни той.
Тошко Йорданов, председател на парламентарната група на „Има такъв народ", посочи, че вече има доказателства, че Конституционният съд, вместо да е независим и равно отдалечен от всички, е политически овладян, защото частта със служебните кабинети остава. Още тогава казахме, че съдебната реформа е кьопаво изпълнена. Ние не случайно сме я атакували. Тя е лошо направена, лошо реализирана и част от нещата не са в правомощията на Обикновено Народно събрание, добави депутатът.
От ДПС нямаше коментар за решението на съда.