„Опитваме се да хвърлим светлина върху съдбата на 23 000 души, изчезнали по време на конфликта между Русия и Украйна“. Това обяви Международният комитет на Червения кръст (МКЧК).
"Откритото през март 2022 г. Бюро на Централната агенция за издирване (ЦАИ) на МКЧК за международния въоръжен конфликт между Русия и Украйна е посветено на издирването на хора, които са изчезнали от двете страни на конфликта, "независимо дали са били пленени, убити или разделени от близките си" в резултат на бойните действия", се казва в изявление на МКЧК.
"Да останеш без вест за близък човек е истинско изпитание, което е постоянен източник на мъка. С тази трагична реалност се сблъскват десетки хиляди семейства. Те имат право да знаят какво се е случило с техните близки и, когато е възможно, да обменят новини с тях", подчерта Душан Вуясанин, ръководител на службата на МКЧК.
"През последните две години Международният комитет на Червения кръст е получил повече от 115 000 молби за проследяване от семейства в Украйна и Русия по телефона, чрез своите онлайн платформи, по пощата или по време на лични интервюта", заявиха от МКЧК.
"До 31 януари 2024 г. МКЧК, със съдействието на няколко национални дружества на Червения кръст и Червения полумесец - в Украйна, Русия и другаде - е помогнал на 8000 семейства да получат информация за съдбата или местонахождението на техните близки", се допълни в изявлението.
МКЧК цитира свидетелства на семейства, които в крайна сметка са получили новини за своите близки.
"Толкова съм щастлива да разбера, че синът ми е жив. Не бях чувала нищо за него от около два месеца. През този период бях като мъртва", казва една от майките пред МКЧК.
Офисът на ЦАИ е "дал възможност на хиляди хора да се свържат отново с близък човек, когото са изгубили, или да получат информация за това какво се е случило с него", заяви Вуясанин.
"Но толкова много други все още чакат и не са сигурни", подчерта той.
Офисът на МКЧК за конфликта между Русия и Украйна е първият офис на МКЧК, създаден специално за международен конфликт от повече от 30 години насам. Тази мисия е най-голямата след Втората световна война.
В съответствие с Женевските конвенции всяка от двете държави е създала Национално разузнавателно бюро (НРБ), което отговаря за събирането, централизирането и предаването на информация за защитените лица (като военнопленници и интернирани цивилни), намиращи се в ръцете им, обясни МКЧК.
Действайки като неутрален посредник между Русия и Украйна, Бюрото на ЦАИ събира, централизира и регистрира тази информация, след което я предава на съответния лагер, добави организацията.
Страните в международен конфликт са "длъжни да се отнасят хуманно към хората, които са под техен контрол, и да гарантират, че за мъртвите се полагат достойни грижи", подчерта тя.