Владимир Скосирев, "Независимая газета", превод: БТА
Дейността на екипа на Световната здравна организация (СЗО), пристигнал в Ухан, е важна стъпка в проучването как вирусът е пренесен от животните на хората. Това би спомогнало за предотвратяване на нови епидемии. Но търсенето на отговор може да се проточи с месеци, ако не и години. Трудностите пред учените нарастват, доколкото въпросът е политизиран. Редица западни правителства, включително в САЩ, обвиниха Китай, че не е възпрял заразата още в ранния стадий. А КНР иска да използва изследването, за да утвърди имиджа си на отговорна сила. Полемика се разви и около китайската ваксина - Бразилия се усъмни в надеждността й.
Делегацията на СЗО включва специалисти от Русия, Австралия, Дания, Германия, Кения, Япония, Нидерландия, Катар, Судан, Великобритания, САЩ и Виетнам, както и техни колеги от Китай. По-рано СЗО заявяваше, че източникът на инфекцията трябва да се търси на първо място в Ухан. Тъкмо там в края на миналата година за пръв път бе открито огнище на коронавируса.
Членовете на екипа ще прекарат 14 дни в изолация. През това време ще общуват чрез видеовръзка с китайски специалисти. Преди да пристигнат пратениците на СЗО, имаше спречкване между нейния шеф Тедрос Гебрейесус и Пекин. Гебрейесус каза, че е разочарован от забавянето на китайската покана към вирусолозите. Това бе рядък случай на критика срещу КНР. Президентът на САЩ Доналд Тръмп твърдеше преди време, че Китай е "купил" СЗО и я кара да играе по свирката му.
Според "Ню Йорк таймс" Китай явно е разтревожен от перспективата вниманието пак да се насочи към неговите грешки от началото на пандемията. Затова миналата година използвал редица хватки с цел да затрудни независимото разследване. През юли например двама експерти на СЗО, пристигнали в КНР, били поставени под карантина. А после минали месеци, преди визитата на екипа да получи одобрение. И главното - Пекин настоял разследването да тече под надзора на китайски учени. Това ограничило достъпа на СЗО до важни данни, притежавани от китайците.
Въпреки това СЗО заявява, че разследването й ще бъде прецизно и прозрачно. Китайската телевизия твърди, че поканените експерти ще видят един сякаш прероден Ухан. На 23 януари, след въвеждането на локдаун, градът олицетворявал бедствието, донесено от коронавируса. А днес мегаполисът уж символизирал победата над него. Но да се открие източникът на вируса е тежка задача. Експертите предполагат, че той може да се е появил сред прилепи или други животни.
Експертите вероятно ще проучат данните за храните, продавани на "мокрия пазар" в Ухан, където можело да се купи месо от диви животни. Марион Купманс, вирусоложка от Нидерландия, посочва, че разследването е дългосрочен проект.
Остротата на споровете около него личи от изявление на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо, казал тези дни, че СЗО е корумпирана от Китай. "Китай е открит, откровен и искрен", заяви на свой ред държавната агенция Синхуа. Китайски учени обаче предлагаха версия, че вирусът е бил внесен в КНР с партида замразени храни.
Водещият научен сътрудник в Института за Далечния изток към Руската академия на науките Василий Кашин заяви пред "Независимая газета": "Първата крачка в политизирането на проблема бе направена от САЩ - те взеха да твърдят, че вирусът идва от китайска лаборатория. След това Китай започна да ограничава сведенията за ранното разпространение на пандемията. С решение на Държавния съвет по-специално на всички университети бе наредено да пращат статиите за произхода на вируса в упълномощения орган за предварителна цензура. Китайското правителство явно се страхува, че всяка информация може да бъде използвана, за да се хвърли върху него отговорността. Затова едва ли ще научим истината".
Полемика се завъртя и около китайската ваксина "КоронаВак". Бразилският институт "Бутантан", партньор на китайската фирма, съобщи, че ефикасността на препарата е само 50 на сто. Но Ин Вейдун, оглавяващ борда на компанията производител, увери, че медикаментът е безопасен и ефективен. Шефът на международното управление в московското Висше училище за икономика Александър Лукин заяви пред "Независимая газета", че инцидентът се дължи на ожесточената конкуренция между доставчиците на ваксини.