Част от защитената местност “Побити камъни“ край Варна е разорана с булдозер и превърнната в незаконна мотописта.

Очевидци твърдят пред NOVA, че са забелязали тежка техника и кросови мотори в района. Полицията е пристигнала след подаден сигнал и се твърди, че нарушителите са установени.

Засегнати са около 5 декара от защитената местност, а местната екоинспекция е започнала проверка.

"Моторите са в района на Слънчево от няколко години, на импровизирано трасе до асфалтовия път, близо до селото. Но на 23 декември забелязах, че имаше верижен булдозер, който коригираше земна маса в защитената местност, където влизането на верижна техника е недопустимо. Този багер разширяваше и коригираше съществуващо трасе на мотористите. Навлизайки в защитената местност, правеше допълнителни трасета”, казва подателят на сигнала Сергей Панайотов пред NOVA.

По думите му в района се провежда импровизирани състезания с кросови мотори.

Панайотов подал сигнала и в рамките на 10 минути дошли два полицейски екипа. Малко по-късно му се обадили и от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), за да потвърди сигнала.

Той обясни още, че има обозначения на мястото, че е защитено. От РИОСВ заявяват, че ще подадат сигнал и към прокуратурата.

"Побити камъни" е първата официално обявена в България природна забележителност и защитена местност, още в далечната 1937 г. Тогава местността се нарича още Дикили таш и е била любимо място на цар Борис III, който се възхищавал на красотата и мистерията на стърчащите към небето скални пилони.

Местността е разположена на територията на 4 общини – Аксаково, Девня, Суворово и Белослав.

Побитите камъни всъщност са варовикови колони с различна височина – от 5 до 7 m, дебелина – от 0.3 до 3 m и различно сечение. Изглеждат като побити в ситния пясък и оттам идва името им. Колоните са без твърди основи, кухи и запълнени с пясък. Някои от тях са разположени на етажи с обща височина от 5 m.

За произхода им има много хипотези, които могат да се обединят главно в две групи – за органичния (от корали на дъното на морето) и неорганичния им произход (изветряне на скалата).

Странната им форма води и до създаването на редица ненаучни хипотези. Някои съвременни български писатели, любители на конспирациите и мистификациите, твърдят, че камъните са оставени от древна цивилизация, която е наричана от "черноморската Атлантида". 

Научните доказателства оборват тези теории. Научното обяснение е, че камъните са били част от дъното на древно море. Науката датира образуването им преди около 50 милиона години.