Администрацията на президента на САЩ не е предупредила предварително съюзниците си от ЕС за намерението на Доналд Тръмп да проведе телефонен разговор с руския президент Владимир Путин. Резултатите от преговорите между двамата лидери бяха възприети от мнозина в европейските столици като "предателство" и те започнаха да се страхуват, че САЩ ще направят отстъпки на Русия, казал информиран източник пред Bloomberg.

Един европейски дипломат казал пред Euracrtiv, че промяната в политиката на САЩ е "превантивно предаване" на Украйна, докато няколко други казали, че са "неприятно изненадани".

Веднага след като се появи новината за разговора на Тръмп с Путин, външните министри на Германия, Франция, Полша, Италия, Испания, Обединеното кралство и ЕС излязоха със съвместно изявление, в което се подчертава: "Украйна и Европа трябва да бъдат част от всякакви преговори". "Очакваме с нетърпение да обсъдим следващите стъпки с нашите американски съюзници. Нашите общи цели трябва да бъдат да поставим Украйна в позиция на сила", отбелязаха министрите.

Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас отделно заяви, че "Европа трябва да играе централна роля във всички преговори“. "Независимостта и териториалната цялост на Украйна са безусловни. Нашият приоритет сега трябва да бъде укрепването на Украйна и осигуряването на надеждни гаранции за сигурност", отбеляза Калас.

В същото време, според източници на Financial Times, ЕС е започнал да се страхува, че Тръмп ще изиска Европа да плати за възстановяването на Украйна и да разположи мироопазващи сили, които да наблюдават спазването на мирното споразумение. "Американците не виждат роля на Европа в решаването на важни геополитически въпроси, свързани с войната. Това ще бъде истински тест за единство. Тръмп гледа на нас като на пари. И, честно казано, не ни е ясно какво ще бъде нашето място на масата [на преговорите] в замяна на тези пари", казал един от източниците на вестника. Според него ЕС няма да се задоволи с варианта, при който САЩ казват: "Разбрахме се за прекратяване на огъня, а останалото зависи от вас".

Министърката на външните работи на Германия Аналена Бербок каза днес, че Украйна и Европа трябва да участват в мирните преговори за Украйна. "Не може да имаме разговори без участието на Украйна. Залогът е мирът в Европа, ето защо ние, европейците, трябва да участваме", отбеляза Бербок в интервю пред радио "Дойчландфунк".

"Така действа правителството на Тръмп. Затова и е необходима постоянна взаимна комуникация с действащите лица. Това също е различно отпреди. Това не е начинът, по който другите правят външна политика, но реалността сега е такава", заяви Бербок.

Украйна, Европа и САЩ трябва да работят заедно за постигането на мир в Украйна, заяви министър-председателят на Полша Доналд Туск, цитиран от Ройтерс. "Всичко, от което се нуждаем, е мир. СПРАВЕДЛИВ МИР", написа Туск в публикация в социалната платформа "Екс". "Украйна, Европа и САЩ трябва да работят по този въпрос заедно. ЗАЕДНО", добави полският премиер.

Първият официален телефонен разговор между Путин и Тръмп след завръщането на републиканеца в Белия дом се проведе вчера. Според американския президент това е бил "дълъг и много плодотворен" диалог, по време на който той е обсъдил с руския президент "Украйна, Близкия изток, енергетиката, изкуствения интелект, силата на долара и различни други теми". "Съгласихме се също, че нашите екипи незабавно ще започнат преговори [за прекратяване на войната в Украйна]", каза Тръмп.

По-късно, по време на разговор с журналисти, той отбеляза, че Путин се е обявил против временно прекратяване на огъня с Киев. "Той иска мир сега. Той не иска това да свърши и след това битките да започнат отново шест месеца по-късно", каза шефът на Белия дом. Тръмп проведе телефонен разговор и с украинския президент Володимир Зеленски и увери, че украинският лидер "също като Путин, иска да сключи мир".

"Победа за светогледа на Путин"

Според британския вестник "Телеграф" разговорът е голяма победа за светогледа на Путин. Руският президент винаги е вярвал, че истински суверенни могат да бъдат само онези държави, които решават съдбата на другите. Ето защо той винаги е искал да разговаря с Вашингтон, а не с Киев, за съдбата на Украйна и всичко друго би било унижение, смята "Телеграф".

Бързото започване на преговори с Русия и откритите искания Украйна да отстъпи територия ще предизвикат тревога у Киев и европейските му съюзници заради това, че правителството на Тръмп ще окаже минимална съпротива на исканията на Путин, за да сключи сделка възможно най-бързо, пише британският "Гардиън".

Американският вестник "Уолстрийт джърнъл" обръща внимание, че Китай също ще иска позицията му да бъде взета предвид при евентуални преговори за прекратяване на войната в Украйна. Изданието отбелязва, че в различни моменти високопоставени служители в Берлин и Париж са казвали, че Китай може да бъде ключова част от план за траен мир поради влиянието, което има върху Москва. Според вестника именно заради това Европа не би отхвърлила напълно китайското участие в мирно споразумение.

"Уолстрийт джърнъл" цитира свои източници, според които част от предложението на Китай да подпомогне мирно споразумение между Русия и Украйна включва Пекин да действа като "гарант" и да изпрати мироопазващи войски в региона.

Изданието добавя, че в Европа са нараснали опасенията от потенциална сделка между САЩ и Русия, която пренебрегва исканията на Киев. Всяка ръководена от Китай тристранна среща на върха с Путин и Тръмп вероятно ще подсили тези опасения, като много европейски служители смятат, че Тръмп може да измести европейските интереси настрана, за да сключи голяма сделка с Пекин, пише вестникът.

Според "Ню Йорк таймс" за Путин разговорът е важен момент, който бележи краха на усилията на Запада да изолира Москва по дипломатически път.

Според вестник "Вашингтон пост" Тръмп е предложил големи отстъпки на Путин още преди преговорите да са започнали официално. Путин отдавна се стреми да блокира пътя на Украйна към НАТО и дори Тръмп да няма намерение да допусне Киев в алианса, той можеше да запази тази възможност като разменна монета, смята изданието.

Сега, когато президентът Доналд Тръмп започна преговори за прекратяване на войната в Украйна, големият въпрос е дали той ще продаде украинците, за да постигне мир, пише вестникът. Той добавя, че любезният тон на американските и руските изявления е накарал някои поддръжници на Украйна да се притесняват, че Тръмп и Путин може да са готови да сключат сделка без участието на Киев и с отстъпки, които възнаграждават руската агресия и правят Украйна уязвима за бъдещи атаки. Според "Вашингтон пост" Тръмп е прав, че "не трябва да се губят повече животи" в тази ужасна война, но като президент той ще бъде оценяван по това дали ще постигне справедливо мирно споразумение, което не облагодетелства агресора.

Германското списание "Шпигел" обяснява, че кошмарът на киевското правителство е, че Тръмп може да води по-близки разговори с Москва, отколкото с Киев. Начинът, по който Тръмп представя разговорите с Путин, звучи така, сякаш той вижда себе си в ролята на незаинтересован посредник, а не на най-важния поддръжник на Украйна в борбата ѝ срещу агресията на Путин, пише изданието.