След „Апартаментгейт“, „Барселонагейт“, повече от два месеца протести и безброй други скандали управлението на ГЕРБ все още изглеждаше стабилно. Използвайки старите тактики за потушаване на общественото недоволство на дребно, ГЕРБ се целеше към завършване на мандата си, а дори и към нова изборна победа. Новият политически проект „Републиканци за България“ изглежда обаче заплаши стабилността им. Цветан Цветанов се завърна на политическата сцена в момент, когато бившите му съпартийци вече си имат достатъчно проблеми На фона на протестите и изгубените позиции, логично изглеждаше разцепването на ГЕРБ. Изненадващо ли е тогава, че бившият втори в партията, който години наред отговаряше за партийните структури по места, успя да привлече в редиците си разжалвани кметове, недоволни партийни членове и дори депутат от редиците на управляващата партия. Сред по-известните имена, които се включиха в инициативния комитет преди дни, са бившият депутат на ГЕРБ Джема Грозданова, координаторът на ГЕРБ по въпросите на малцинствата в област Шумен инж. Гюнай Исмаил, братята Павел и Румен Вълневи, които са собственици на най-голямата българска логистична компания в САЩ AmeriFreight и бяха собственици на телевизия BiT, журналистът Горан Благоев, който води предаването „Вяра и общество“ по БНТ, трикратният световен шампион по вдигане на тежести Благой Благоев и др. Всички тези имена могат да застрашат

поставената вече под въпрос изборна победа

на ГЕРБ. За разцепление в управляващата партия се заговори едва наскоро, когато стана ясно, че 50 души от членската маса на ГЕРБ в Шумен са напуснали партията. Процесите обаче тлеят от няколко месеца. Още през май, когато едва се говореше за политически проект на Цветанов, бившият кмет на Видин Огнян Ценков се отцепи от партията, като обяви, че за него би било чест да участва в евентуален нов политически проект на бившия втори в ГЕРБ Цветан Цветанов. Именно тогава за първи път неофициално от управляващата партия признаха, че Цветанов се опитва да привлече част от структурите им Няколко дни по-късно се разбра и за разкол в редиците на партията и в Плевен. Председателят на тамошната общинска структура Петя Василева и още осем партийци изпратиха писмо до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, в което се оплакаха срещу областния координатор Мирослав Петров. Ден след публикуването на писмото, ръководството на ГЕРБ отстрани разбунтувалите се не само от общинското ръководство, но и от партията. През юли депутатът от ГЕРБ Джема Грозданова неочаквано напусна парламента. Тя не съобщи официално мотивите си, но съпартийци съобщиха, че е била единственият народен представител от управляващата партия, присъствала на представянето на годишника „България и светът 2019 г.“ на оглавявания от бившия зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов „Евроатлантически център за сигурност“.

Заедно с оттеглянето на Джема Грозданова продължи и

разцеплението на ГЕРБ по места

Отново през юли стана ясно, че 30 членове на формацията на Борисов от Костенец също са подали молби за прекратяване на членството им в ГЕРБ. Само седмица преди представяне на новия проект на Цветанов пък координаторът на ГЕРБ по въпросите на малцинствата в област Шумен инж. Гюнай Исмаил обяви, че напуска партията. „Днес се случва нещо отвратително - българските турци в смесените райони сме продавани и препродавани на ДПС“, мотивира решението си да напусне партията на Бойко Борисов инж. Исмаил. Заедно с него партийните си книжки са хвърлили още 50 етнически турци от областта Шумен. Последно тази седмица 28 души, начело с общинския лидер на ГЕРБ, се оттеглиха от формацията.    


Новият проект – насочен към САЩ и Европа

Цветан Цветанов обясни, че идеята на новия му проект е България да поеме посока към Европа и стратегическо партньорство със САЩ. Основните акценти в програмата му пък са образование, съдебна система, култура, среден и малък бизнес, както и електронно управление. „При тази конфронтация и противопоставяне в политиката в момента трябва да намерим пътя към една нормалност. Днес не виждам страната да има хоризонта, който трябва да има. Липсва реален политически дебат. Половината българи не гласуват, може би защото много хора се разочароваха от гласа си досега“, каза Цветанов по време на учредяването на инициативния комитет.