Винаги съм защитавал българския интерес, а не интереса на други държави. Въпросът е чии интереси защитават политици от парламента и правителството. Очевидно в много случаи небългарските. Кое задава тяхната политика?". Това попита президентът Румен Радев по повод критиките след срещата му с президента на Украйна Володимир Зеленски.

"Миналият октомври един от президентите от Източна Европа изпрати проект на декларация за незабавна подкрепа на членството на Украйна в НАТО от всички държави в Източна Европа.

Тогава отказах да подпиша, защото приемането на Украйна в НАТО преди установяването на траен мир там означава пряк конфликт НАТО-Русия.

И тогава се надигна един вой срещу това и сега същите тези яростни критици изведнъж промениха мнението си и приеха моята теза. Въпросът е имат ли собствено мнение и позиция? Защото те безпрекословно следват мнението на големите държави, което в случая е добре, защото те имат разумна позиция, но всъщност нашите управляващи нямат свое мнение и позиция и това е големият проблем. А национално отговорното поведение изисква да имаш собствено мнение", посочи държавният глава.

"Никога не съм отказвал да приема президент по негово настояване. Но когато министър-председател реши да покани президент, институционалният диалог изисква поне да бъде съгласуване с мен преди тази покана, а не да бъда уведомяван за вече предприети стъпки", допълни Радев.

По думите на Радев в тази ситуация най-лесното е било да не провежда тази среща, но според него това не е добър сигнал за България, особено към 300 000 българи в Украйна.

"Надявам се Министерски съвет да спазва елементарните правила на протокола", добави президентът.

Той още веднъж повтори позицията си, че изпращането на оръжия за Украйна увеличава риска в тази война.

„В момента явно текат скоростни процеси на препланиране, на промяна на критериите, така че да се освободят определени въоръжени боеприпаси и да се обявят за излишни. Призовавам управляващите да бъдат много внимателни, защото това засяга националната ни сигурност“, смята държавният глава.

„България трябва да влезе в еврозоната, когато е готова, а не когато ни се иска и то на всяка цена. Когато изпълним критериите за дефицит и инфлация след разумно проведени икономически и финансови политики“, коментира Радев.

Той заяви, че не е запознат със списъка с военна помощ, която България обмисля да предостави на Украйна.

"Как така изведнъж Народното събрание реши да развърже ръцете на правителството да изпразнят складовете на Българската армия? Колкото и да ви убеждават, че те ще бъдат бързо запълнени, това не е вярно. Това са процеси, които отнемат години. Нали не си правите илюзии, че ще имаме ново въоръжение, което ще дойде отнякъде? Вървят скоростни процеси на препланиране, на промяната на критериите, така че да се освободят определени въоръжения и боеприпаси да се обявят за излишни на базата на нови разчети. И тук призовавам управляващите да бъдат много внимателни, защото това касае националната ни сигурност и трябва да проявят отговорност. Средата на сигурност е сериозна навсякъде, но ние по тази логика, по тези планове, които се готвят в момента, ще останем без запаси за дълъг период, години и нека те отговорят каква ще е средата на сигурност у нас през това време", каза Радев.

Държавният глава призова правителството да оправдават претенциите си за единство и прозрачност като обяви намеренията си спрямо помощта, която ще изпратим на Украйна, "а не да се оправдават с г-жа Йотова".

Президентът критикува и решението за продажбата на реакторите за АЕЦ „Белене”. „На какво основание, за един ден, те взеха това решение? На основание на каква енергийна стратегия? На основание на какви разчети и анализи. Не става въпрос само за реакторите, а за съдбата на този проект”, подчерта Радев, според когото има различни опции.

„Президентът Зеленски дава там, където му се отваря вратата. Проблемът не е в президента Зеленски, а в нашите политици, които се надпреварват кой повече ще обещае и кой повече ще даде”, заключи държавният глава.