"Искам да призова да не се допускат политически спекуланти, самозвани експерти, които никога не са влизали в самолет, да манипулират общественото мнение за катастрофата, да се самовъзбуждат и вживяват в ролята на прокурори и съдии. Редно е да изчакаме заключението от работата на компетентната комисия и тогава да се спекулира“, заяви президентът Румен Радев пред репортери в първи публичен коментар на авиокатастрофата на Граф Игнатиево на 13 септември, при която загинаха двама пилоти.

Трагедията се случи по време на генерална репетиция за планирано авиошоу, преди която лично президентът участва в демонстрационен полет.

"Много са хипотезите, но това, което се вижда от едно видео, не може в момента да доведе до някакви реални, достоверни заключения, какво точно се е случило. Изключително много фактори трябва да се анализират и аз съм сигурен, че те ще бъдат", добави държавният глава в понеделник, след като присъства на откриването на учебната година в столичното 128 СУ "Алберт Айнщайн".

В петък двама пилоти загинаха, след като  военен учебен самолет L-39 ZA се разби в района на Трета авиобаза, известна като "Граф Игнатиево", при изпълнение на сложна маневра на пределно малка височина.

Инцидентът стана малко след като президентът Румен Радев направи демонстрационен полет с F-16 в подготовка на мащабно авиошоу, което бе планирано за събота и отменено след инцидента.

"Не ми задавайте тъпи въпроси изобщо, има си план – той е на ВВС (Военновъздушните сили) и на Министерство на отбраната кое как се прави“, добави Румен Радев в отговор на журналистически въпроси.

Това е първата му реакция след поредната трагедия във военната авиация и бе видимо изнервен.

Радев защити командирите във ВВС

По думите му решението за провеждането на авиошоуто на база "Граф Игнатиево" е внесено в Министерския съвет през февруари тази година, когато министър на отбраната е бил Тодор Тагарев.

"Тяхно е решението. Аз съм бил гост, защото получих официална покана от Военновъздушните сили на САЩ и от американската страна да изпълня полет на F-16 в знак на нашето стратегическо партньорство и като признание и за приноса, моят принос, личен".

Радев коментира и темата с исканите оставки във Военновъздушните сили след катастрофата.

"Кой иска оставките на генерал Петров (командващият ВВС генерал-майор Димитър Петров - бел.ред.), на генерал Русев (бригаден генерал Николай Русев, командир на 3-та авиобаза "Граф Игнатиево" - бел.ред.) и така нататък. Кой? Делян Пеевски. Да, чух и че бившият президент Плевнелиев. Когато Пеевски и Плевнелиев дадат толкова от себе си на България, колкото е дал генерал Петров и генерал Русев, а не за своя бизнес, когато Пеевски и Плевнелиев рискуват живота си толкова за България, колкото генерал Петров и генерал Русев, нека да им искат оставките", коментира държавният глава.

Нова реакция на Пеевски

Делян Пеевски не закъсня с отговора си и посочи, че “заради президента са загинали хора“ и отново поиска оставки във ВВС.

“Опитът на Радев да прехвърля проблемите от болната глава на здравата издава единствено страх и политическа немощ“, каза Пеевски.

“С поредната трагедия във ВВС,  в която в мирно време България даде свидни жертви, заради съмнителна пиар акция на главнокомандващия и последвалите словесни атаки от негова страна в стил “крадецът вика дръжте крадеца” трябва да се отвърне само с едно - не дай боже никой да дава на България това, което се случи заради него - да загиват хора, заради егото му. Най-малкото, което може да направи Радев, е да замълчи“, каза Пеевски.

Неизпълнени обещания

По думите на Радев продължава да има неизпълнени обещания към Военновъздушните сили.

Той припомни, че пред Консултативния съвет по национална сигурност поставял въпроса за "опасно малкия" нальот на българските летци.

"И за такива неща се сещат и политици, и управленци, и хората, които вземат решения за разходване на бюджета, едва когато наближават избори или стане някакво произшествие. Затова аз апелирам отново да се вземат адекватни мерки, така че най-после да се превежда в необходимата степен на изправност и авиационната техника, да се дават необходимите количества нальот, да се внедряват нови ефективни технически средства, които подпомагат летателната дейност и нови технологии. Това са сложни въпроси. Има инвестиционна план-програма за модернизация. Тя е внесена в парламента, разработена е още по време на служебното правителство, назначено от мен, така че аз очаквам да има адекватни действия", каза държавният глава.

Той призова не за спешни, а за аварийни мерки за привличане и задържане на хора с качества в армията. За тяхната професионална подготовка, реализация е много важна мотивация за създаване на необходимите условия за труд, за издигане на престижа на военната професия, особено и на летателния състав, защото това е една високо рискова дейност, добави президентът.