Президентът Румен Радев сезира във вторник Конституционния съд с твърдение, че изборът на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии нарушава основния закон. Той призовава председателят на КС да не насрочва клетвенета церемония преди да има произнасяне по делото.
В мотивите си президентът твърди, че двамата нови конституционни съдии са били избрани с противоконституционно решение на парламента. Основният аргумент е, че Нарадното събрание заобиколи тълкувателното решение на КС, че новите конституционни съдии трябва да изкарат непълни мандати, защото са избрани с двугодишно закъснение.
Вместо да се съобрази с това тълкувателно решение, управляващото мнозинство изрично записа в решението си по избор на Атанасова и Белазелков, че влизат в КС за пълния мандат от 9 години. Аргументът бе, че решението на КС все още не е влязло в сила.
"Налице е и съзнателен опит на мнозинството от народните представители да заобиколят решенията на Конституционния съд по отношение на срока на мандата. Президентът припомня, че неспазването на решенията на Конституционния съд е нарушение на самата Конституция", се казва в позицията на Румен Радев..
Той коментира, че подобен подход не може да бъде толериран и крие риск за авторитета на Конституционния съд.
"От изключителна важност за българската държавност е този авторитет да бъде защитен. Затова президентът Румен Радев призовава да не се пристъпва към клетвата на новоизбраните конституционни съдии преди самият Конституционен съд да се произнесе по съответствието на техния избор с конституционните процедури и изисквания", гласи съобщение на президенството.
Другите критики на Радев към избора на двамата съдии са от политически характер. Той твърди, че изборът е проведен в нарушение на "принципите за откритост, прозрачност, публичност и обоснованост", което гарантира независимостта на членовете на КС.
Решението на парламента бе обнародвано в Държавен вестник във вторник, което означава, че до 7 дни Атанасова и Белазелков трябва да положат клетва. Това съдържа голяма потенциал за сериозен политически скандал, тъй като президентът Румен Радев дава ясен знак, че няма да се появи на клетвата на двамата съдии.
По подобен начин президентът Росен Плевнелиев блокира избора на Венета Марковска за конституционен съдия, като излезе от залата точно преди тя да изрече клетвата си.
Този сценарий не би трябвало да породи някакво правно действие, но по времето на Плевнелиев бяха въвлечени всички отговорни институции, които вкупом попречиха на Марковска да стане член на КС. В сегашната ситуация подобно нещо е невъзможно.
Протестът на адвокатите
Във вторник повече от половината адвокатски колегии в страната излязоха с обща позиция до парламента, с която призовават за отмяна на решението за избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за конституционни съдии.
Общо 14 от 27-те адвокатски колегии поискаха от Народното събрание да прояви "разум, морал и отговорност" и да ревизира решението си.
Ръководствата на 14 адвокатски колегии настояват председателят на Народното събрание, президентът и шефовете на двете върховни съдилища "в рамките на правомощията си да заявят ясна и категорична позиция по така извършения избор, който при реализирането си би опорочил по непоправим начин дейността на Конституционния съд като институция, която е последен гарант на правовия ред".
Те също напомнят, че парламентът изрично е записал в решението за избора на Белазелков и Атанасова, че двамата ще изкарат пълни 9-годишни мандати.
"Начинът на избиране на кандидатите и провелата се процедура, както и само чисто формалното спазване на законовите изисквания за заемане на длъжността, повдигнаха важни въпроси", се казва в позицията на адвокатските колеги.
Посочва се, че двете кандидатури са внесени в последния ден от предвидения срок, нямало е обществено обсъждане и експертен дебат, а двамата са договорени политически още преди вота.
Според адвокатите парламентът е демонстрирал “чисто формален подход към процедурата и усещането за предрешеност на избора". Те твърдят, че с избора е бил уронен престижа на Конституционния съд.
"Попълването на Конституционния съд с обществено и професионално неприемливи фигури, може да има изключително сериозни и трудно обратими последици", пише в позицията, което директно препраща към избора на Десислава Атанасова. Още преди вота беше ясно, че тя е работила предимно като юрисконсулт в болницата в Русе преди да започне политическата си кариера.
Според адвокатските колегии парламентът е демонстрирал с това решение, че не зачита нормите на конституцията и решенията на Конституционния съд.
"В период, в който институциите у нас страдат от тежка и хронична липса на обществено доверие, ерозирането на доверието в Конституционният съд може да има непоправими последици и да доведе до пълно разрушаване на обществения договор – без който обществото на практика спира да съществува. Като адвокати и юристи не можем да наблюдаваме безучастно подобни процеси на потъпкване на основите на правовия ред в държавата, водещи до разграждане на държавността", се допълва в позицията.
Тя е подписана от ръководствата на адвокатските колегии в Благоевград, Бургас, Варна, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Плевен, Пловдив, Силистра, Сливен и Смолян. Прави впечатление отсъствието на адвокатската колегия в София, която е най-голямата в страната.