Интересни нови открития сочат, че много служители са склонни да излязат от работна кондиция много преди 17:00 ч. в петък. Изследователи от Тексаския университет A&M съобщават, че работещите хора са по-малко продуктивни и правят повече грешки в следобедните часове, особено в петък - точно преди да се отдадат на почивка през уикенда.
Макар че всеки, който е работил типична офис работа от 9 до 5, вероятно може да се съгласи с тези констатации на някакво ниво, ново изследване предлага обективни доказателства за това явление в действие. Учените са използвали нов метод за събиране на данни, за да разкрият, че работниците наистина са по-малко активни и по-склонни към грешки в следобедните часове и в петък. По-конкретно, петък следобед е най-ниската точка на продуктивност на работниците, съобщава "Стъди Файндс".
Автори на това проучване са д-р Таехюн Рох и Нишат Тасним Хасан от Катедрата по епидемиология и биостатистика, заедно с д-р Чукуемека Есомону, Джоузеф Хендрикс и Марк Бендън от Катедрата по околна среда и професионално здраве, както и дипломантката Аниша Агарвал от Катедрата по здравно поведение.
Авторите на изследването анализират показателите за използване на компютри от 789 служители в офиса, работещи в голяма енергийна компания в Тексас, в продължение на две години (от 1 януари 2017 г. до 31 декември 2018 г.).
"Използвахме показатели за използването на компютъра - неща като скорост на писане, грешки при писане и активност на мишката - за да получим обективни, неинвазивни данни за моделите на работа с компютър", казва д-р Бендън, професор и ръководител на катедрата по околна среда и професионално здраве, в съобщение на университета.
След това изследователите сравняват моделите на използване на компютри през различни дни от седмицата и часове на деня, за да установят какви закономерности се появяват.
"Установихме, че използването на компютри се увеличава през седмицата, а след това значително намалява в петък", отбелязва Рох, доцент в катедрата по епидемиология и биостатистика, "Хората пишеха повече думи и имаха повече движения на мишката, кликвания и превъртания всеки ден от понеделник до четвъртък, след което в петък тази дейност беше по-слаба."
Професор Рох добавя, че използването на компютри е намалявало всеки следобед, особено в петък следобед.
"Служителите бяха по-малко активни в следобедните часове и правеха повече печатни грешки в следобедните часове - особено в петък", казва той,
"Това съвпада с подобни констатации, според които броят на задачите, които работниците изпълняват, се увеличава постоянно от понеделник до сряда, след което намалява в четвъртък и петък."
В светлината на тези констатации авторите на изследването изказват предположението, че гъвкавите условия на труд, като например хибридна работа или четиридневна работна седмица, могат да до доведат до както по-щастливи, така и по-продуктивни служители.
Към май 2023 г. приблизително 60% от работещите на пълен работен ден и получаващи възнаграждение в САЩ работят на едно място през цялото време. Други служители работят дистанционно или имат хибридно споразумение, включващо комбинация от дистанционна работа и работа на място. Междувременно много служители се придържат към компресирана работна седмица, при която работят повече часове в по-малко дни.
"Други проучвания са установили, че тези, които работят от дома си или работят по-малко дни, изпитват по-малко стрес от пътуването до работа, политиката на работното място и други фактори и по този начин са по-удовлетворени от работата", добавя проф. Бендън, "Тези мерки дават на работниците повече време за семействата им и по този начин намаляват конфликтите между работата и семейството, а също така им дават повече време за физически упражнения и дейности в свободното време, за които е доказано, че подобряват както физическото, така и психическото здраве."
Авторите на проучването отбелязват, че гъвкавите условия на труд могат да повишат печалбите и по други начини. Например, намаляване на потреблението на електроенергия, на въглеродния отпечатък и на емисиите на въглероден диоксид.
"Резултатите от нашето проучване могат допълнително да помогнат на бизнеслидерите при определянето на стратегии за оптимизиране на работните резултати и устойчивостта на работното място" - заключава професор Бендън.