Украйна и нейните западни поддръжници открито влязоха в разногласие за това кой е изстрелял ракетата, която уби двама цивилни в Полша. Това може да е най-значимият разрив от началото на войната досега между Украйна и нейните поддръжници, включително Съединените щати, и идва в решаващ момент, когато зимата наближава. Въпреки че САЩ и техните съюзници нарекоха инцидента нещастен случай, крайно разнопосочните възгледи за случилото се заплашват да подкопаят единния фронт, който помогна на Киев да запази твърдата военна и дипломатическа подкрепа от Запада през почти 9-месечната война.
„Това не е доказателството“, каза Байдън,
когато се върна в Белия дом от задгранично пътуване. Всъщност, по-малко от 24 часа след удара, както НАТО, така и Полша казаха, че вероятно става въпрос за изстреляна от Украйна ракета за противовъздушна отбрана, предназначена да свали една от 100 крилати ракети, изстреляни от Русия срещу украински градове. „Нека бъда ясен. Това не е по вина на Украйна“, каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пред репортери в централата на алианса в Брюксел. Позовавайки се на нуждата на Украйна от самоотбрана, той добави: „Русия носи крайната отговорност“. Белият дом бързо се съгласи, заявявайки, че САЩ „не са видели нищо, което да противоречи“ на оценката на Полша, че украинска противовъздушна отбранителна ракета вероятно е паднала на нейна територия. В Пентагона министърът на отбраната Лойд Остин каза, че САЩ „все още събират информация“, но се съгласи с вероятния украински произход на ракетата.
Русия се опитва да подклажда разделенията между Украйна и нейните съюзници,
надявайки се да попречи на западната подкрепа, която се оказа критична за малко вероятния успех на Киев на бойното поле. Поддръжниците на Украйна също така обвиниха Русия, че се опитва да увеличи енергийните и други разходи за европейските страни, които разчитат на руски доставки, с надеждата да стимулира обществената умора от войната и да намали политическата подкрепа за санкциите срещу Русия и продължаващата военна помощ за Украйна. Въпреки че официални лица на САЩ се постараха да омаловажат всяко несъгласие, имаше ясни признаци, че Украйна е настръхнала от публичната позиция на своите съюзници. Зеленски, пледирайки за справедливост, настоя Украйна да има достъп до мястото на катастрофата и да участва във всяко разследване, като призова съюзниците „да се въздържат от окончателни заключения, докато не приключи“. Напрежението идва и в момент, когато Киев отхвърли предложенията на Вашингтон, че сега може да е подходящ момент да се седне за преговори с руския президент Владимир Путин. По-късно Украйна смекчи обвиненията си, че падналата ракета е изстреляна от Русия. Във вечерното си изявление в сряда Зеленски не повтори тезата си, но отново настоя украински екипи да се включат в разследването.