Когато в началото на тази година се разрази коронавирусната пандемия и страните започнаха да се надпреварват за ограничените в глобален мащаб количества от медицински маски и друга предпазна екипировка Финландия не взе участие в надпреварата.
Вместо това страната разчиташе на собствените си запаси от медицински консумативи и храни, които е натрупала през ерата на Студената война и успя да се вмести в годишния бюджет, докато скандинавските й съседи като Швеция бяха унищожили запасите си, за да намалят разходите.
"Финландия може просто да отвори килера си и да снабди всички болници, а Швеция търси консумативи на пазара", каза шведът Йохан Рокстрьом, един от директорите на базирания в Германия Потсдамски институт за изследвания върху последиците от климатичните промени.
При положение, че светът се изправя пред все по-чести и тежки сътресения, от пандемията от COVID-19 до климатичните аномалии, свързани с климатичните промени, той ще трябва да преоцени приоритетите си, от фокусиране върху ефикасността до оценяване на взаимосвързаността, каза експертът.
Може да се стигне до фундаментално преосмисляне на това как ключовите животоподдържащи системи на планетата, като бързо изчезващата Амазонска тропическа гора, са управлявани като глобален ресурс, каза Рокстрьом, учен в областта на науките за Земята и водещ експерт в сферата на устойчивото развитие. "Ако Амазонската тропическа гора бъде унищожена, ще загубим работни места в Германия", каза той.
"Това ще създаде много хаос в климатичната система", защото се ускорява повишаването на температурата и валежите се изместват, предупреди той. "Когато се случи нещо неприемливо в единия край на планетата, това изпраща сигнали по целия свят ", добави експертът.
"Не можем да позволим мокри пазари, които водят до мутации на вируси, които могат да се предават от животно на човек и обратно, и по същия начин не можем да позволим ледниците в Западна Антарктида да се стопят", което ще повиши морското равнище с 3,3 метра в световен мащаб, каза той.
Прилагането на нарастващата способност за цифрово наблюдение на това, което се случва по света минута по минута - като се използва всичко, от сателитни данни до системи за проследяване на мобилни телефони - може да помогне за осигуряване на ранно предупреждение и по-голяма защита на застрашените системи, каза експертът.
"Следващият Ухан" - китайският град, където се появи коронавирусната пандемия, - "трябва да бъде открит много по-рано", заяви той, като отбеляза, че глобалните щети, причинени от вируса "са точно нещото, което може да се случи", ако Амазония изчезне, предизвиквайки катастрофални климатични промени.
Разнообразяване и дублиране
За да се справят с нарастващия спектър от заплахи, човешките системи трябва да заприличат повече на здравите природни системи - разнообразни и с много дублиране, каза експертът пред Фондацията "Томсън Ройтерс" в телефонно интервю.
В природата, когато се разразят пожар, засушаване или болест, временно или постоянно унищожаващи едно растение или опрашващо насекомо, други обикновено могат да заемат мястото му, каза Рокстрьом.
"Екологичното разнообразие е начин за намаляване на рисковете," каза той.
"Ако искате да се възстановите по устойчив начин след COVID-19, вие вероятно искате да инвестирате в разнообразие".
Това може да означава, например, отглеждането на по-голямо разнообразие от зърнени култури, а не сегашните няколко сорта ориз, царевица, пшеница и соя, за да се гарантира, че една пандемия по реколтата, която удря един сорт, няма да унищожи твърде голяма част от световните доставки на храни.
Същият принцип може да се приложи и към начините, чрез които хората си изкарват прехраната, особено там, където възможностите днес са оскъдни, и към това как те си набавят надеждна информация, каза той.
Постигането на по-голяма гъвкавост също може да означава увеличаване на броя държави, които произвеждат ключови елементи като компютърни чипове, урок, научен след затварянето на голям доставчик в Тайланд заради наводнение през 2011 г., нарушило веригите за доставки в световен мащаб.
"Ако имате повече подобни сътресения, ще искате да инвестирате в определена степен на излишък, някакъв резерв в системата ", каза Рокстрьом, въпреки че това "противоречи на обичайната логика" на управление на бизнеса за максимална ефективност и производство на ниска цена.
По същия начин ценността на непрекъснато нарастващата свързаност може по необходимост да бъде преосмислена в свят, в който смъртоносна пандемия може бързо да се прехвърля по цялата планета без ограничения.
Например глобалните връзки означават, че излишъците от храна в едно място може да се използват за запълване на недостига другаде, но предоверяването на търговията може да доведе до конфликти и глад, ако страните износителки решат да задържат оскъдната храна при себе си в условията на извънредна ситуация.
"Това балансиране на свързаността е от фундаментално значение за устойчивостта", каза Рокстрьом.
"Нулеви загуби за природата"
Вероятно най-сигурният начин за повишаване на устойчивостта и намаляване на рисковете от човешка дейност е да се защитят застрашените природни системи на планетата, каза експертът.
Половината от природата на земната сушата вече е унищожена, за да се проправи път на земеделието, градовете и други човешки нужди, заяви той. Ресурсите, които някога са възприемани като безкрайни, са станали оскъдни и се увеличава натискът върху това, което е останало.
"Изглежда, че сме достигнали точката на насищане на това, с което планетата може да се справи", каза Рокстрьом. Това се вижда от по-високите температури, топенето на ледниците, климатичните аномалии, увеличаването на горските пожари и променящите се заплахи от болести, отбеляза експертът.
За да се промени това, учените настояват правителствата да се ангажират със защитата на 30 процента от сушата и океаните до 2030 г., за да се помогне за ограничаване на климатичните промени и да се спре загубата на биоразнообразието.
Това би спестило 5 долара на всеки 1 долар, похарчен за повишаване на селскостопански и горски добиви, което ще повиши запасите от питейна вода, ще подобри опазването на дивата природа и борбата с глобалното затопляне, казаха икономисти в доклад, публикуван през юли.
"Най-умната инвестиция, която можем да направим, е да запазим природата непокътната ", каза Рокстрьом, призовавайки за "нулева загуба за природата" - една цел наред с нововъзникващите цели за нулеви въглеродни емисии.
Преосмислянето на начина за управление на природните системи на планетата, от затоплящия климата метан, съдържащ се в топящата се сибирска вечно замръзнала почва, до изтъняването на ледените шапки на Гренландия, е чувствителен въпрос, но такъв, който е от ключово значение за бъдещето на човечеството, каза експертът.
"Определението за устойчивост на глобално ниво е да се запазят незасегнати животоподдържащите системи, опазващи непокътнато състоянието на планетата", добави той.