Кремъл е имал план за дестабилизиране на Молдова като направи преврат с участието на въоръжени наемници. Заради пораженията във войната с Украйна обаче този план се е провалил. В понеделник президентът на Молдова Мая Санду обвини Русия в заговор за сваляне на прозападното правителство в страната. Тя заяви, че Русия има план да използва престъпници и чуждестранни саботьори, за да "смени законното правителство“ на Молдова "с нелегитимно правителство, контролирано от Руската федерация, за да спре процеса на интеграция в ЕС“, пише The Wall Street Journal, цитиран от "Фокус".

Атаки от въоръжени саботьори

Според Санду "планът включва саботаж и военно обучени хора, маскирани като цивилни, за извършване на насилствени действия, атаки срещу правителствени сгради и вземане на заложници“.

Тези опасения бяха първо изложени от украинския президент Володимир Зеленски, който миналата седмица заяви, че разузнаването е прихванало руски план за дестабилизиране на Молдова, която се намира между Украйна и Румъния. Службата за сигурност и разузнаване на Молдова заяви, че е потвърдила информацията на  украинското разузнаване. Говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби заяви в понеделник, че САЩ не могат да потвърдят доклада, но нарече твърденията на Молдова "дълбоко обезпокоителни“ и "страница от“ книгата на Путин.

"Следващата Украйна"

Руският външен министър Сергей Лавров нарече Молдова "следващата Украйна", подозирайки че страната ще стане част от плановете на НАТО за разширяване на Алианса на изток. Подобни мотиви бяха използвани и преди инвазията в Украйна. Молдовски официални лица заявиха миналата седмица, че руска ракета е навлязла във въздушното им пространство на път за Украйна от Черно море. На този фон във вторник стана ясно, че Молдова е затворила въздушното си пространство заради засечен неидентифициран обект, който приличал на балон. По същото време и Румъния съобщи, че е

вдигнала два изтребителя

заради засечено въздухоплавателно средство с неустановен произход.

Твърденията на молдовския президент идват и на фона на усилията на Кремъл през последните месеци да използва икономическите проблеми на Молдова, за да подклажда политически вълнения. Населението на страната е около 2,6 милиона, но тя е приела близо 109 000 украински бежанци. Кишинев се опита да намали зависимостта на Молдова от руската енергия и внесе повече природен газ от Украйна и Румъния. Но цените на енергията скочиха, а руските атаки срещу украински електроцентрали доведоха до две прекъсвания на електрозахранването в Молдова тази зима, тъй като системите са взаимосвързани. Молдовски официални лица обвиниха видна проруска фигура, че финансира протести срещу нарастващите цени на енергията. Тази дестабилизираща кампания доведе до политически жертви в края на миналата седмица, когато молдовският премиер Наталия Гаврилита подаде оставка, цитирайки "много кризи, причинени от руската агресия“.

Русия може да разшири обхвата на действията си извън Украйна

Това заяви пред Българското национално радио посланикът на Украйна в София Виталий Москаленко. “Русия провежда своя империалистическа политика по завземане на територии на съседни държави”, каза той.

“Има всички опасения, че едно такова нещо е било задействано. Това показва и потвърждава още веднъж, че намеренията на Русия по отношение на съседите й са еднозначни и в исторически, и в съвременен аспект. Те свидетелстват, че Русия провежда своя империалистическа политика по завземане на територии на съседни държави, организации на различни бунтове, акции, провокации и т.н.”.

Той е убеден, че планове на Кремъл като този в Украйна, съществуват и по отношение на всички съседни на Русия територии.

“Това произтича от логиката на поведение на Руската държава и престъпната клика на Владимир Путин, който повтаря в своите действия, които познаваме много добре от 30-те години на миналия век – имам предвид Хитлер и неговата клика, които са провеждали една завоевателна политика в Европа и не само в Европа”, каза още той.