49-о Народно събрание, пето за последните две години, беше открито в сряда на тържествена церемония и с надежда за по-дълъг живот от предшестващите го парламенти.

Точно в 10 ч. най-възрастният депутат – Вежди Рашидов от коалицията ГЕРБ – СДС удари първия звънец. В словото си при откриването той призова за смирение и компромиси.

„Обществото иска стабилно правителство, което да гарантира спокойствието на всички, да върне надеждата и усмивките и да ни даде надежда за по-добър живот“, заяви Рашидов.

И допълни:

„Моля ви, в името на единствения приоритет пред нас да смирим нравите си, да наведем глава и да приемем факта, че голямата политика е низ от компромиси в името на българския народ и голямо бъдеще“.

Рашидов цитира „Божествена комедия“ на Данте Алигиери, че

пътят към Рая минава през Чистилището.

„Молих се за разум, дълбоко вярвах, че разумът е основното нещо, за да може България да се оттласне от дъното. Народът все повече живее с чувство за липса на сигурност, на шанс за единение и надежда за нещо по-добро. За съжаление днес отново се срещаме с омразата, с отказ на диалог“, добави най-възрастния депутат.

За диалог и разум призова в словото си и президентът Румен Радев. Той подчерта, че поведението и решенията на Народното събрание са решаващи за бъдещето на България.

„Обществените очаквания и залогът пред това Народно събрание са огромни. От вашите решения зависи просперитетът на нацията и европейското бъдеще на България. Няма да го постигнем с лозунги, а с действия“, заяви държавният глава от парламентарната трибуна.

Като първостепенна задача пред парламента Румен Радев посочи

приемането на държавния бюджет,

който да гарантира едновременно доходите на българските граждани в условията на инфлация, но и перспективата за дългосрочен икономически растеж. Подчерта, че е редно бюджетът да бъде внесен от редовно правителство, което да се ангажира с ясни политики, но допълни, че ако това не стане, служебното правителство ще внесе законопроект.

„Очаквам това Народно събрание, за разлика от предишните, да подкрепи зададения от правителството европейски курс като приеме пакета законопроекти, които да отпушат пътя на страната към Шенген и пълноценната евроинтеграция“, каза президентът.

Сред останалите приоритети той посочи

съдебната реформа и модернизация на армията.

„Най-трудна е битката със собственото си его“, каза пък в началото на речта си председателят на най-голямата парламентарна група ГЕРБ – СДС Десислава Атанасова и повтори, че са готови на разговори с всяка една от партиите.

„Резултатите от изборите дават редица възможности за изход от политическата криза и за затъване в нея“, допълни Атанасова.

„Тя не може да бъде решена само от една партия. Общото от резултатите е, че показват единствения изход и той е възможен – само с взаимно уважение се постигнат приемливи компромиси и ефективно възстановяване на диалог. Ние знаем, че най-трудна е битката със самия себе си, подчерта тя.“

Политическата декларация от името на коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ прочете съпредседателят на ПП Кирил Петков. Той очерта няколко приоритета на коалицията ПП – ДБ. 

Петков заяви, че България не заслужава да бъде изолирана от целия ЕС.

„Българските граждани не трябва да се чувстват като втора ръка европейци. Мисля, че всички осъзнаваме колко пагубно би било България да бъде отделена от Румъния, заслужаваме да се присъединим към Шенгенското пространство заедно с нея“, категоричен е той.

Петков заяви, че трябва да се приеме и механизъм по разследване на главния прокурор. 

„Крайно време е да приемем закона за антикорупционната дейност. Време е да стане ясно, че всички са равни пред закона.“

Като приоритети той посочи още приемането на еврото и влизането в Шенген. 

И в първата си реч в новото Народно събрание лидерът на "Възраждане", третата политическа сила в Народното събрание, Костадин Костадинов, предложи микс от лъжи, полуистини и внушения, които играят със страховете на хората - стратегия, която му донесе успех на последните и избори и партията му си подобри резултата.

Представители на шест политически сили заеха депутатските банки след вота от 2 април.

Президентът няма да бави мандата

За разлика от ситуацията след предсрочните парламентарни избори на 2 октомври м.г., когато президентът Румен Радев свика Народното събрание на 17-ия ден от вота и с месеци протака консултациите за нов кабинет, този път държавният глава е решил да действа по-експедитивно. Той насрочи първия работен ден на депутатите веднага щом ЦИК обяви имената на новоизбраните и призова партиите да се заемат с намирането на устойчива формула за съставянето на редовен кабинет, вземайки си поука от предишните наддавания.

Правителство на определящите себе си като „проевропейски“ политически сили или обединение около т.нар. хартиена коалиция (ГЕРБ, БСП и ДПС) – това е голямата следизборна дилема. Все повече анализатори обаче изказват предположението, че скоро ни очакват нови предсрочни парламентарни избори, тъй като нито победителите ГЕРБ – СДС ще успеят да съберат гласове за свой кабинет, нито това ще успеят вторите – коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България”, или пък някоя от по-малките формации в Народното събрание. От ПП – ДБ вече обявиха, че няма да подкрепят под никаква форма правителство с мандата на ГЕРБ, а първата политическа сила едва ли ще рискува месеци преди местните избори да влезе в открито съглашение с БСП и ДПС.

Най-голямата парламентарна група – на ГЕРБ – СДС, се състои от 69 души, „

Продължаваме промяната – Демократична България“ е представена от 64 депутати, „Възраждане” – от 37, ДПС – от 36, БСП – от 23, и „Има такъв народ” – от 11.

Както и в предишния парламент, 58 от 240-те депутати са жени. Най-младият народен представител – Георги Кръстев от ГЕРБ, е на 24 г., а най-възрастният – Вежди Рашидов от ГЕРБ, е на 72 г. Рамадан Аталай от ДПС е рекордьор по брой на депутатските мандати – цели 12. В редиците на народните избраници изпъкват двама премиери – Бойко Борисов и Кирил Петков, а освен традиционните професии като юристи, икономисти и лекари колорит придават двама поети, двама бивши състезатели по борба и по вдигане на тежести и организатор на сватбени тържества.

След края на заседанието лидерите на парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ проведоха среща за

консултация за избор на председател на парламента, какъвто не беше избран. 

Томислав Дончев коментира, че единственото сигурно нещо е, че заседанието на парламента утре ще започне без звънец - тоест, първият пленарен ден продължава и утре. Според Конституцията на страната председател на парламента се избира в първото заседание.

Това, за което са се разбрали лидерите на трите партии е, че в дневния ред на парламента трябва да има поставени ясни задачи и приоритети. Един от тези приоритети е приемането на бюджет. 

"Това е първата среща, която инициирахме ние от ГЕРБ-СДС за търсене на подкрепа и съгласие по ключовите въпроси, които стоят не само пред българския парламент, свързан с избора на председател, но изобщо пред държавата. В момента водим разговор не само за първия сред равни, но и за всички бъдещи законодателни инициативи. Считаме, че разговорът трябва да бъде не по отношение на личността и от коя парламентарна група ще бъде, а и за възможните решения. Всички днес обявихме, че е важно да търсим диалог и съгласие заради България и смятам, че този разговор повече от 2 часа е стъпка в тази посока. Ние ще инициираме в следващите дни работни групи, които да търсят консенсус във всички парламентарни групи за законодателните инициативи, които ще бъдат приоритетни за НС в започващата сесия", заяви председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.

Лидерът на "Ива такъв народ" Слави Трифонов коментира в профила си във Фейсбук, 

че председателят на парламента трябва да бъде излъчен от най-голямата политическа сила.

"От трийсет години има логика в българския парламент, че най-голямата партия, спечелила най-много гласове, излъчва председател на парламента. Когато ПП спечелиха изборите за 47-ото Народно събрание, Кирил Петков ми се обади по телефона и ми каза: “Дай да направим Корнелия Нинова председател на Парламента”, написа Трифонов. 

По думите му това показва уважение към избирателите.

"А циркът за избиране на председател в миналия и сегашния парламент, този цирк е толкова унизителен и толкова показателен за психическото и моралното състояние на някои хора, че е пълна демонстрация на глупостта, безотговорността и липсата на всякакъв морал. ИТН е част от 49-ия парламент и ще прави абсолютно всичко възможно да работи в услуга на суверена. Умно, спокойно, конструктивно и отговорно, това е единствения начин да си вършим добре работата. Единственият. Така мисля аз", пише още Трифонов в публикация в социалните мрежи.