От години стратегията на гигантът Facebook е да купува конкурентни компании, докато са още в зародиш, след което или интегрира услугите им в своите системи, или завинаги замразява проектите им.
Така и през 2012-та година компанията на програмиста-милиардер Зукърбърг успя да придобие Instagram срещу един милиард долара. През 2014-та пък закупи и WhatsApp срещу 14 милиарда, за да предотврати възможността на двата стартъпа да се конкурират със собствените й услуги.
На днешна дата обаче Facebook е изправена пред най-голямото предизвикателство в историята си. Тази седмица Федералната търговска комисия (FTC) в САЩ заведе две дела срещу компанията, които целят да разбият монопола й.
Вътрешните имейли на главния изпълнителен директор на Facebook бяха публично достояние по делото, а според независими източници документите разкриваха, че WhatsApp и Instagram са били възприемани като евентуална заплаха, преди да бъдат купени от Зукърбърг.
Според делото собственикът на Facebook е написал "По-добре е да купувате, отколкото да се състезавате" в имейл от 2008 г. През септември 2011 г. самият той заяви, че Facebook изостава от Instagram в мобилното споделяне на снимки.
"Instagram се превърна в конкурент за нас в споделянето на мобилни снимки, което го прави все по-голяма възможност за бъдещето на снимките". През 2012-та пък Зукърбърг отбеляза, че ако Instagram oстане техен конкурент ще остави Facebook "много назад във функционалността". Което според думите му е "наистина страшно" за Facebook и единственият вариант е компанията да плати и да купи Instagram.
Исковете на FTC имат настояване Facebook да се раздели с Instagram и WhatsApp, тъй като доминацията на хегемона в социалните мрежи нарушава правилата на конкуренцията за сметка на потребителите. Решението е подкрепено и от 46 от всичките 50 щата в САЩ. В редиците на заседаващия панел на FTC попадат комисари и от републиканската и от демократическата партия.
Само преди седмици Департаментът по правосъдие в страната предприе действия и срещу Google, като целта отново бе да се разруши монопола при търсачките при който Google от години е безспорен лидер.
Интересното обаче е, че от придобиването на Instagram и WhatsApp са изминали много години, а самите сделки са минали одобрението именно на FTC.
Според главния адвокат на Facebook, Дженифър Нюзстед действията на FTC изпращат сигнал към други "успешни компании" в САЩ, че нито една затворена сделка не може да се счита за окончателно финализирана.
През юли тази година самият Зукърбърг определи подобни акции като "екзистенциална заплаха" и подчерта, че компанията му ще се бори срещу опитите да бъде разделена. Все пак настоящият процес е определян като най-голямото предизвикателство към гиганта и 16-годишната му история. Разрешението със сигурност ще се проточи и ще отнеме много месеци.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.