Президентът Джо Байдън подписа закона за престъпленията от омраза (COVID-19 Hate Crimes Act), който мина успешно през Конгреса в един от редките напоследък примери за междупартийно сътрудничество. На церемонията по подписването, открита от вицепрезидента Камала Харис, присъстваха предимно представители на Демократическата партия, но имаше и някои републиканци. Церемонията се състоя без маски и социално дистанциране и се превърна в най-мащабното събитие в Белия дом от идването на Байдън там.

Какво представлява новият закон

Изготвен заради тревожния скок в насилието срещу американците от азиатски произход по време на пандемията от коронавируса, законът има за цел да ускори разследването на свързаните с пандемията престъпления от омраза и да предостави безвъзмездни средства, за да подпомогне местните правоохранителни органи в справянето с този тип престъпления.

Законът има за цел по-специално да ускори анализа на регистрираните случаи на расистко насилие над американци от азиатски произход, да осигури по-добра комуникация по този въпрос и да помогне на държавите и местните общности да се борят по-ефективно.

Той  очертава пред федералните и местните правоприлагащи органи насоки за установяването на онлайн свидетелства за престъпления от омраза на множество езици, дава тласък на образователните кампании и ще издаде насоки за ограничаване на расово дискриминационния език. Байдън се ангажира бързо да подпише законопроекта, като в четвъртък сутрин заяви: „Омразата няма място в Америка“.

Камала Харис, първата жена от азиатски произход, заемащ поста вицепрезидент, изрази пълната си подкрепа.

Рядко  съгласие в Конгреса

Камарата на представителите с демократично мнозинство във вторник прие текста на закона с 364 гласа „за“ и 62 „против“. Законопроектът беше одобрен почти единодушно от Сената през април.

"Вандализирани магазини. Нападнати възрастни хора. Семейства, живеещи в страх. И стотици други дела, които не са регистрирани и остават в сянка", така председателят на Демократичната камара Нанси Пелоси във вторник обясни причините за приемането на закона. Според нея от март 2020 г. до същия месец през 2021 г., когато пандемията е ударила силно САЩ, са докладвани „над 6 600 случая на дискриминация и насилие над AAPI“ (съкращение, което обозначава американци от Азия и тихоокеанските острови държави). Този закон "ще позволи дълбоко различен подход към расистките престъпления в Америка не само по време на пандемията, но и през следващите години", каза Пелоси.