Има случаи в американски университети, при които студентите взимат изпитите си с помощта на чатбота ChatGPT.

Това твърди в интервю за Българската национална телевизия д-р Артур Кордон - експерт по изкуствен интелект.

"В Съединените щати дават примери, че във водещите университети се вземат изпити за дипломи с ChatGPT. Според мен е абсолютно необходимо образователната система да помисли по въпроса, като предстои коренно преустройство", заявява Кордон.

Според него учителите трябва да се запознаят с изкуствения интелект и това как той работи, а след това учениците да бъдат запознати с технологията.

Чатбот е форма на изкуствен интелект, но изкуственият интелект трябва първо да се обучава, второ да предсказва и трето да мисли. Чатбот няма нито едно от тези три важни характеристики. Учителите трябва да започнат от последните два класа на средното образование, защото трябва да има предмет за изкуствен интелект и трябва да се започне това по-бързо. Иначе учениците ще навлязат сами и то по най-лошия възможен начин в тази технология, казва експертът.

Според него чатботове като ChatGPT крият заплаха за децата, които могат да се научат да получават нещата наготово и да станат мързеливи. За това родителите им трябва също да бъдат подготвени. 

По отношение на децата им това явление ще продължава и, за съжаление, то може да доведе до лош резултат - като мързел на мозъка или до решение, че аз няма смисъл да чета книга, няма смисъл да се обучавам, защото ChatGPT ще ми напише домашното, ChatGPT ще ми отговори на всеки въпрос. Това не трябва да се допуска, каза още д-р Кордон.