Живот на оцеляване и надежда.

Така може да се опише престъпното ежедневие на един мъж от Виктория, който умишлено нарушава закона с една единствена цел - да бъде върнат обратно в затвора.

Дерик Форсайт има 85 присъди.

50-годишният канадец твърди, че е попаднал в порочен кръг на излежаване на присъда в затвора, излизане и повтаряне на цикъла с престъпленията.

Диагнозата мозъчна травма, е повратна точка в неговия живот.

"Благодаря на Бога за мозъчната травма. Господ ме изрита в главата и ми каза: "Това е всичко, ти си свършил. Мъчи се или си мъртъв".", споделя Форсайт пред CTVNews

Травмата се проявява след автомобилна катастрофа през 2009 г. 

Самият Дерик обаче се съмнява дали всичко не е започнало в детството, когато е тренирал бокс и е получавал прекалено много удари. 

"Когато бях в 9-и клас, вече имах проблеми. Бях изключен от училище. Проблемите ми с гнева бяха постоянни. Не съм взимал наркотици тогава, не и на тази ранна възраст", разказва той.

Лекува се, докато излежава първата си присъда в затвора - първо в болница, след това получава подкрепа чрез социален работник, терапевт, логопед.

Форсайт си спомня, че е трябвало отново да научи основни задачи като пазаруване, поръчване на стоки онлайн: "Мозъкът ми беше занулен. Все едно някой е натиснал рестарт".

След автомобилната катастрофа Дерик се е чувствал напълно изгубен, живеел е в центъра на Ванкувър, прекарвайки деня си в компанията на наркотиците.

"Не знаех какво да правя и затова нарочно извърших престъпление, за да отида отново в затвора и да получа помощ", спомня си той.

Форсайт казва, че е диагностициран в затвора, когато служителите на затвора забелязват, че се държи различно от предишното си поведение зад решетките.

"Чуването на гласовете беше най-страшната част", казва той за симптомите си.

Повече от десетилетие по-късно той живее в собствения си дом и е трезвен, не взима и наркотици.

Работи като служител за подкрепа в Центъра за семейството "Кридж" във Виктория - една от многото агенции, на които приписва заслугата да помогнат за прекрояването на живота му.

"Без тези хора нямаше да съм тук", казва той.

"Никой не иска да спи в контейнер за боклук или на пейка в парка. Така че, когато видиш такъв човек - трябва да се запиташ защо?", посочва Дерик. 

Според Дружеството за мозъчни травми в Нанаймо изследванията показват, че 50 % от бездомните имат мозъчни травми.

Процентът на заболеваемост при лишените от свобода също е висок - около 80-90 процента.

"Когато се опитваме да се справим с тези проблеми в нашата общност, трябва да включим мозъчната травма като част от уравнението", казва изпълнителният директор Кикс Ситън.

Дерик Форсайт все още се сблъсква със симптомите на мозъчната травма, включително изключителна умора.

Казали са му, че това може никога да не изчезне.

Той обаче е категоричен, че справянето с травмата го е научило да бъде по-отдаден, разбиращ и състрадателен и  желае да сподели историята си в подкрепа на хора със съдба, подобна на неговата.