Борислав Сарафов е прекратил наказателното производство за снимките с пачките по 500 евро и кюлчетата злато в премиерската вила на Бойко Борисов. Това става ясно от проверка на сайта Биволъ, който преди малко пусна постановлението, на което попаднал, проверявайки емблематичното разследване, пише "24 часа".

Според Биволъ с постановление на прокурор от СГП е прекратено досъдебно производство по преписка 10019/ 2020 г.

Сайтът запазва в тайна името на наблюдаващия прокурор, но уточнява, че произнасянето е станало под личния надзор на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов, докато неговият началник Иван Гешев е бил в САЩ.

От изданието са потърсили потвърждение във Върховна касационна прокуратура, но получават само неофициален отговор, че въпросът трябва да бъде отправен към Сарафов, защото нито един от ръководния екип на прокуратурата, дори самият Иван Гешев, няма информация за това.

По-късно градският прокурор на София Илиана Кирилова потвърди пред БТА, че

досъдебното производство за т.нар. "кюлчета" е прекратено на 10 май. 

Става дума за разследването, което бе образувано  на 16 юни 2020 г. след самосезиране по информация в медиите, по снимки, за които се твърди, че са от спалнята на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. На изображенията се виждат банкноти и кюлчета.

"Биволъ" цитира извадки от постановлението, според което "деянията - предмет на разслредването", не представляват престъпления и се разрешава "да бъдат върнати на началника на НСО (или оправомощен от него представител на службата два броя нощни шкафчета, идентични (един и същ модел), и двете на цвят "слонова кост". Разрешава се да бъдат върнати на управител на търговско дружество каталог с мостри на мокети.

"Проблемът от юридическа гледа точка е, че няма как да се установи дали тези банкноти и кюлчета на снимките са истински, или са само макети, дори да съвпадат като номера със съществуващи", коментираха от прокуратурата.

От държавното обвинение припомниха, че по делото са били направени редица международни поръчки и запитвания дали такива банкноти, с такива серийни номера съществуват.

През януари Гешев беше прогнозирал, че разследването на пачките и кюлчетата ще приключи до "месец и нещо". 

Самият Борисов разпозна по интериора спалнята си в правителствената резиденция "Бояна", но в годините даваше противоречиви коментари за истинността на снимките и записа - и че материалите са монтаж, и че са истински, но аранжирани; и че знае кой е снимал (т.нар. от него Мата Хари), и че не му е известно.

Апелативната прокуратура в София проверява как е прекратено делото за "кюлчетата", каза за БТА главният прокурор Иван Гешев. Този случай показа, че митът за всевластния главен прокурор е политическа атака и не отговаря на правната регламентация в страната, посочи още той.

Гешев разбрал за прекратяването в събота сутринта, след като му е изпратена публикация, но и

няма регламентация, която да задължава прокурора, взел решението, да го уведоми.

"Не съм запознат със случая и няма законово задължение да бъда запознат със случая, освен когато има запитвания по този случай от Европейския парламент. И това, което ми е известно служебно, е, че случаят е взет на специален надзор от Апелативна прокуратура София и от Върховна касационна прокуратура. През цялото време е бил на специален надзор и това, което разбрах днес, след като прочетох публикацията, е, че има указания от Върховна касационна прокуратура към Апелативна прокуратура в София да извърши служебна проверка на постановлението за прекратяване", коментира Гешев.

По думите му прокуратурата има изградена законова рамка как се поддържат на контрол постановления за отказ от образуване и постановление за прекратяване, освен когато не подлежат на съдебен контрол. И този начин е т. нар. инстанционен контрол, т.е. всяка по-горна прокуратура може да провери законосъобразността и дали съответните действия от проверката и досъдебното производство са пълни, каза още Иван Гешев.

Това разрушава политическата опорка за всевластния, всевиждащия и всемогъщия главен прокурор, използва случая той да коментира темата с контрола върху действията на главния прокурор.

Гешев изключи каквото и да е нерегламентирано въздействие върху съответните наблюдаващи прокурори и каза, че има пълно доверие на всеки магистрат. Допълни, че е сигурен, че те се произнасят според доказателствата по делото и вътрешното си убеждение.

Според него обаче това не изключва възможността да бъдат допуснати някакви грешки при осъществяване на т. нар. инстанционен контрол и служебен контрол, да се констатират пропуски.