Можело да бъдат засегнати не само територии, откъдето идва заплаха
Руският президент Владимир Путин отправи нови закани по адрес на САЩ и партньорските й държави в Европа. Той заплаши, че ще отвърне с нови оръжия срещу тях, ако американски ракети бъдат разположени на Стария континент. Путин нарече заканата си „асиметрични мерки”. "Русия няма намерение първа да разполага подобни ракети в Европа. Ако пък те наистина бъдат произведени и доставени на европейския континент, а САЩ имат такива планове, поне не сме чули изявления в обратния смисъл, това рязко ще изостри ситуацията в сферата на международната сигурност, ще създаде сериозни заплахи за Русия, защото за някои класове от тези ракети времето, за което биха долетели до Москва
може да достигне 10-12 минути
– каза президентът в годишното си послание към федералното събрание. Той нарече именно това сериозната заплаха за Русия. Путин допълни, че Москва ще бъде принудена да разположи въоръжение, което ще може да се използва не само срещу територии, откъдето може да дойде пряка заплаха, „но и срещу територии, където се намират центрове за решение за използване на заплашващи ракети“. Руският президент обясни, че страната му ще насочи нови оръжия срещу САЩ, ако те разгърнат нови ракети със среден обсег в Европа след оттеглянето на Вашингтон от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег от 1987 г. Президентът обясни, че Русия ще въведе на въоръжение нова хиперзвукова ракета за военноморските си сили. Той каза, че ракетата "Циркон" ще лети със скорост девет пъти по-голяма от скоростта на звука и ще има обсег от 1000 км. Ракетата ще се използва от съществуващи руски кораби и подводници, добави той. Други обявени през миналата година оръжия, включително крилатата
ракета с ядрен двигател
"Буревестник" и подводният дрон с ядрен двигател "Посейдон", преминават успешно изпитанията си. Путин предложи на американските си колеги да пресметнат обсега и скоростта на новите руски оръжия, преди да вземат решения, които застрашават Русия. В управляващата класа на САЩ има много хора, които излишно се увличат от идеята за изключителността и превъзходството на своята страна над целия останал свят, каза Путин. "Те, разбира се, имат право да мислят каквото си искат. Дали обаче умеят да смятат? Вероятно умеят. Да пресметнат тогава обсега и скоростта на нашите перспективни оръжейни системи. Само за това молим – първо да пресметнат, а чак след това да вземат решения”, каза още Путин.
Москва тества „Посейдон“ с ядрен двигател
Министерството на отбраната на Русия разпространи видеозапис на тест на нов подводен дрон с ядрен двигател. Това стана часове след речта на Путин пред парламента. На видеоклипа се вижда дронът и как той стартира. Не се дава информация кога и къде е бил направен записът. Путин спомена за първи път за безпилотната подводница носител преди година. Тогава той заяви, че "Посейдон" не може да бъде засичан, с ядрения си заряд е способен да поразява големи кораби и обекти на брега и развива скорост, надвишаваща многократно тази на най-бързите плавателни съдове и торпеда. Според контраадмирала от запаса Всеволод Хмиров морската система "Посейдон" ще обезсмисли усилията на САЩ по създаването на глобална противоракетна отбрана в морската й компонента.
НАТО: Това е недопустима заплаха
НАТО отхвърля като недопустими заплахите на руския президент Владимир Путин. В изявление говорителят Пиърс Казалет призова Русия "да се съсредоточи върху спазването на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег". Противоракетните системи "Иджис ашор" в Румъния и Полша са "напълно съвместими" с това споразумение от 1987 г., подчерта той. Казалет нарече руските твърдения, че противоракетните системи на НАТО в Източна Европа нарушават договора, "безсрамен опит да отклонят вниманието" от нарушенията на Русия. "НАТО няма намерение да разполага в Европа нови ядрени оръжия с наземно базиране", каза говорителят.
Реакция от Вашингтон: Чиста пропаганда
САЩ разкритикуваха руската заплаха за оръжеен отговор на всяка американска стъпка за разполагане на ядрени ракети по-близо до нея. Вашингтон нарече това пропаганда за отвличане на вниманието от нарушаването от Русия на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег. "Изказванията на президента Путин са продължение на пропагандните усилия на Русия да избегне отговорността за действията си в нарушение на Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег", заяви говорителка на Държавния департамент на САЩ, пожелала анонимност. На 1 февруари САЩ заявиха, че до шест месеца ще се оттеглят от договора, ако Москва не престане да нарушава сключеното през 1987 г. двустранно споразумение за оръжеен контрол, припомня Ройтерс.
Галъп: САЩ и Русия дестабилизират света
Международните политики на САЩ и Русия дестабилизират света. Това сочат данни от международно изследване на световната асоциация "Галъп интернешънъл", проведено в 57 страни. Почти еднакъв дял – съответно 56 и 52% – от 52 494 интервюирани граждани по целия свят имат негативно мнение по отношение на ролята на двете военни суперсили – САЩ и Русия. Само един от четирима вярва, че външната им политика има стабилизиращo въздействие върху международните отношения. Около 2/3 от руснаците са убедени, че външната политика на тяхната държава има стабилизиращ ефект. Процентът сред американските граждани по отношение на външната политика на САЩ обаче е значително по-нисък – това отразява дълбоките
вътрешни разделения в общество им.
Европейският съюз се възприема глобално като най-стабилизиращата сила в света и има положителни нетни стойности. Данните от България сочат сериозно одобрение за международната политика на ЕС. С ниска нетна стойност (-36) е отношението на българите към външната политика на САЩ. По отношение на руската външна политика 43% от българските граждани са отговорили положително срещу 27% отрицателно, т.е. нетната стойност е +16. Останалите нямат мнение. Въпросът за международната политика на четирите суперсили е зададен в 54 държави сред общо 52 494 души. Във всяка изследвана страна е реализирана представителна извадка от около 1000 мъже и жени, интервюирани по метода "лице в лице", по телефона или онлайн. Статистическата грешка за проучването е между +/- 3-5% при доверителен интервал от 95%. Теренната работа е проведена в периода от октомври 2018-а до януари 2019 г.