Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че мирът с Украйна е възможен само след като Москва постигне целите си в продължаващия близо 2 години конфликт, предаде АФП.
"Мир ще има, когато постигнем целите си. Те не се променят. Ще ви припомня за какво говорихме - за денацификация и демилитаризация на Украйна и за нейния неутрален статут", каза Путин по време на пресконференция в Москва.
Когато през февруари 2022 г. Путин стартира военните си действия в Украйна, той поиска "денацификация" на прозападната си съседка. Той също така поиска "демилитаризация" на Украйна, която отблъскваше нападението на Русия.
"Що се отнася до демилитаризацията, те не искат да преговарят, така че ние сме принудени да предприемем други мерки, включително военни", заяви руският държавен глава.
Руският президент допълни, че страните са се договорили за това по време на преговорите в Истанбул, но впоследствие Украйна се е отрекла от споразуменията.
"Или се договаряме, или трябва да решим въпроса със сила", каза руският президент.
В четвъртък Владимир Путин провежда комбинирана пряка линия с граждани и пресконференция с медиите. Събитието е под названието "Равносметка за годината".
Модератори на дискусията са прессекретарят на Путин - Дмитрий Песков, водещата от телевизия "Първи канал" Екатерина Березовска и журналистът от телевизия "Русия-1" Павел Зарубин.
Въпросите си гражданите можеха да задават на специален сайт в текстови или видео формат, на безплатни номера и през социалните мрежи "ВКонтакте" и "Одноклассники". Зададени са милиони въпроси от граждани на цялата територия на Русия, но основната тема, която се откроява е свързана с войната в Украйна или както я наричат в Москва "специална военна операция".
"Това вече съм го казвал много пъти, но не е грях да го повторя. За държава като Русия съществуването без суверенитет е невъзможно, защото нея просто няма да я има. Във всеки случай във вида, в който съществува днес и в който е съществувал хиляда години", каза Путин.
Затова по думите му основното е укрепването на суверенитета, което е много широко понятие.
"Укрепването на външния суверенитет, така да се каже, означава укрепване на отбранителната способност и външната сигурност на страната. Това е укрепването на обществения суверенитет, тоест безусловното осигуряване на правата и свободите на гражданите на страната, развитието на нашата политическа система, парламентаризма. И накрая, това е осигуряване на сигурност и суверенитет в икономическата сфера, технологичен суверенитет", заяви Путин.