Ето с такъв Airbus A340 би трябвало да летим директно от София до Ню Йорк и Чикаго още това лято

„Дами и господа, приземихме се на летището в Чикаго." До август тези думи би трябвало да звучат на чист български език. Родната авиокомпания BH Air работи по проекта да пусне директни полети до Ню Йорк и Чикаго, потвърди за BG VOICE маркетинг мениджърът им Лъчезар Лазаров. Новината беше съобщена първо от в. „Стандарт". „Работим усилено това да се случи от 5-6 месеца, обясни Лазаров. - Това е голям проект, свързан е с много проучвания, осигуряване на необходимата инвестиция, лицензи. Но се надявам до август-септември да сме пуснали първия полет."

Полетите ще бъдат поне три седмично за всяка от двете дестинации, според Лазаров и

билетите ще бъдат значително по-евтини

от сегашните варианти с прекачване, които ползваме. Причината е, че драстично ще се намалеят летищните такси, които в момента формират около 40% от крайната цена на билета. При скорошен полет по линията Чикаго - София - Чикаго с прикачване в Европа, който струва $1445,90, летишните такси са $639,40 и се разделят между летищата за всяко кацане и излитане. Тази сума вероятно ще бъде двойно по-малка при директен полет.

Когато директните полети са факт, от BH Air предвиждат да сключат споразумене с американски авиокомпании и да осигурят удобни връзки от Чикаго и Ню Йорк до други градове в САЩ.

В момента компанията преговаря за лизинг на достатъчно голям самолет, който да може да изпълнява дългия полет. „Планираме използването на Airbus A340 на лизинг, който според конфигурацията може да настани между 250 и 300 пътници", каза Лазаров. Във версията А340-600 този модел може да настани до 440 пасажери според Уикипедия. „Луфтханза" притежава най-много самолети от този модел, но през последните години повечето авиокомпании започнаха да продават А340 заради високия разход на гориво и да ги заменят с нови по-икономични модели.

Според експерти в момента съществуват перфектните условия България да пусне директни полети до Америка. Причината е, че изпадналите във финансов колапс румънски и гръцки национални авиопревозвачи „Таром" и „Олимпик еъруейз" прекратиха полетите си до САЩ. Така от Балканите директни полети отвъд Атлантика предлагат само „Търкиш еърлайнс" и „Юнайтед".

Българската BH Air е чартърна авиокомпания, която е създадена през 2001 г. , собственост е на най-големия роден туроператор „Балкан холидейз" и близка до шефа на Първа инвестиционна банка Цеко Минев, който нашумя покрай скандала с екопротестите за лифтовете на Банско. Авиокомпанията изпълнява основно чартърните полети на групите туристи, които идват в България за летни почивки, но има и линии в Африка и Азия. Авиокомпанията притежава и два луксозни „Гълфстрийм"-а, с които изпълнява частни вип полети. През 2008 г. BH Air спечели конкурса за доставка на два нови правителствени самолета, но американският посланик тогава протестира, че процедурата била опорочена, а прокуратурата нареди проверка.

Директен полет от София до САЩ няма от 1999 година, когато излита последният самолет на държавната авиокомпания „Балкан" до Ню Йорк. През 2003 г. пък американските въздушни власти (FAA) слагат България в черния списък на страни, които не покриват нужните изисквания да летят до Америка. Това става след одит по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски. По това време държавната „Балкан" е вече приватизирана от израелския бизнесмен Гад Зееви и той спира директните полети. Вместо това сключва споразумение за брой места на полетите на „Върджин атлантик" през Лондон.

Забраната България да лети до САЩ пада през май 2008 година, когато при посещението си в САЩ тогавашният министър-председател Сергей Станишев получава  удостоверение от FAA за по-висока категория на страната ни по програмата за безопасност. От тогава до сега на няколко пъти се повяваха сигнали в медиите, че националният превозвач „България еър" (част от корпоративния холдинг на варненската групировка ТИМ) проучва възможностите за директен полет до Америка, но въпреки това пета година няма авиокомпания, която да се наеме със задачата да пусне директна връзка до САЩ, където живеят близо половин милион българи. Страната ни си остава една от малкото без такъв полет до Америка.

*Статията е коригирана с точната година на последния директен полет до САЩ - 1999, а не 1996 както първоначално беше написано